Havadis53

03.06.2021 tarihli, gerçeğe aykırı şekilde servis edilen haberle alakalı duyurumuz

03.06.2021 tarihli, gerçeğe aykırı şekilde servis edilen haberle alakalı duyurumuz
401 views
04 Haziran 2021 - 7:11
Rize İl Özel İdaresindne yapılan açıklamada ” Rize İl Özel İdaresi 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu mucibince sorumluluk ve salahiyet alanı dahilinde iş ve işlemlerini büyük bir özveri ile yerine getirmektedir.
02.06.2021 tarihinden itibaren bir kaç internet sitesinde ve haber kanalında Rize İl Özel İdaresi’nin, izni dışında ve gerçeği yansıtmayan içerikler kullanılarak İdaremizin haberlere konu edildiği tespit edilmiştir.
Gerçekleri yansıtmayan şekilde yayınlanan bu haberler ile ihalesi kanunda öngörüldüğü şekilde 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 19. Maddesi gereği ve ilgili mevzuat dahilinde Açık İhale Usulü ile gerçekleştirilen “Çeşitli Cinste Patlayıcı Madde ve Ateşleme Elemanı Alımı İşi” konulu ihalenin usule ve yasaya aykırı şekilde gerçekleştirildiği, bir partinin ve devletimizin saygın bir kurumunun hedef gösterilmek suretiyle, ihaleyi kazanan şirkete kanuna aykırı şekilde verildiğini iftira ve yalan haber yapmak suretiyle kamuoyunu yanıltıcı bir izlenim yaratılmaya çalışılmıştır.

Habere konu ihale, 12.04.2021 tarihinde Kamu İhale Bülteni’nde yayınlanarak ülke genelinde ilan edilmiştir. Açık İhale Usulüyle Elektronik İhale Yöntemi ile ihale gerçekleştirilmiş olmakla birlikte ihale saatine kadar doküman satın alan ve ihaleye teklif veren firmaların bilgileri sistemsel olarak kurumumuzca görülememektedir. İhale saatinde elektronik ortamda ihale teklifleri komisyon tarafından açıldığında; ihale dokümanının iki ayrı firma tarafından EKAP üzerinden indirildiği ve ihaleye sadece bir firmanın teklif verdiği görülmüştür. Verilen teklif Kamu İhale Kanunu ve ilgili mevzuat dahilinde değerlendirilmiş, yeniden ihaleye çıkma bedeli, alım sürecinin uzaması, kur artış farkları sonucu fiyat artışının oluşabileceği ve hizmet gerekleri göz önüne alınmak suretiyle kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılabilmesi maksadı ile ihale karara bağlanmıştır.

Gerçekleri yansıtmayan ve kamuoyunu yanlış bilgilendiren haberlere hiçbir şekilde itibar edilmemesi gerektiğini ve konu ile ilgili sorumluları kınadığımızı bildirerek; bu açıklamanın 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile 5187 Sayılı Basın Kanununa istinaden internet siteleri ana sayfalarından, kullanıcıların doğrudan ulaşabileceği şekilde haberin yapıldığı programda tekzip başlığı altında yayınlanmasını ve bu haber içeriğinin ilgili sitelerden kaldırılması, ilgili kurum ve kuruluşlardan talep edilmiştir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 03.06.2021” ifadelerine yer verildi
timbir - birlik haber ajansi