Havadis53

14. yüzyılda yapılan kalede tadilat sona eriyor, turizme destek geliyor

Rize’de 14. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve çevresi özel mülk olduğu için bir patika yolu bile olmayan Ciha Kalesinde 12 bin 500 metrekare alan kamulaştırılarak ziyaretçilere hazırlanıyor. Restorasyon çalışmasından sonra çevre düzenleme çalışmasında sona gelinen kalenin kentin turizmine katkı sağlaması hedefleniyor.

14. yüzyılda yapılan kalede tadilat sona eriyor, turizme destek geliyor
525 views
14 Eylül 2023 - 17:10

HABER: ARZU ERBAŞ

Rize’nin Pazar İlçesinde bulunan 1995 yılında kültür varlığı olarak tescil edilen Tarihi Ciha Kalesi misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor. 14. yüzyılda Cenevizliler tarafından yapıldığı tahmin edilen kalenin koruma amaçlı restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından çevre düzenleme çalışmaları başlatıldı.

İlk olarak dört bir tarafı özel mülk olduğu için bir patika yolunun bile bulunmadığı Ciha Kalesi için yaklaşık 12 bin 500 metre² alan kamulaştırıldı. 2023 yılı başında ihalesi yapılarak başlatılan çevre düzenleme çalışmasında kalenin çevresinde patika yürüyüş yolları, seyir terasları, dinlenme alanları, kamelyalar, çay satış üniteleri, otopark, mescit lavabo gibi alanlar oluşturuluyor. Tarihi Kalenin bir an önce hizmete açılarak kentin turizmine katkı sağlaması için Gençlik Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ında destek verdiği projede çalışmaların yüzde 70’i tamamlandı. Kısa süre içerisinde hizmete açılarak tarihi Ciha Kalesi misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Pazar’a 11 kilometre mesafedeki tarihi yapının kentin turizmine önemli katkı sunması hedefleniyor.

Haberin Videosu;

 

 

timbir - birlik haber ajansi