Havadis53

2 istasyon Pazar’a yetmiyor

2 istasyon Pazar’a yetmiyor
716 views
16 Şubat 2022 - 1:05

Pazar 32 bin’e yaklaşan nüfusuyla Rize’nin en büyük ilçelerinden birisi. Rize’nin en büyük ilçelerinden birisi olmasına rağmen, Pazar’da iki 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu aynı yerde hem fiziki mekan olarak hemde hastaya ulaşım bakımından yetersiz kalmakta.

32 bin’e yaklaşan nüfusu, büyük yüzölçümüne iki tane 112 istasyonunun aynı yerde olması sağlıklı hizmet verememekte.

Kirazlık Mahallesi Tahsin Bekir Balta Caddesinde bulunan 112 istasyonundan şendere Köyüne kadar olan mesafe düşünüldüğünde 112 istasyonundan çıkan bir ambulans yaklaşık 30 dakika sonra olay yerine ulaşabilmekte ve hasta yakınları doğal olarak ambulans görevlilerine ?nerde kaldınız? gibi tepkiler gösterebilmektedir.

Bu nedenle Örneğin Şendere Köyünde veya Handağı köyünde meydana gelen bir vakaya çıkış yapan 112 ambulansı, aynı anda başka bir yerde meydana gelebilecek bir olaya zamanında müdahale etme şansı bulunmamakta. Kalp Krizi gibi durumlarda müdahale süresinin 1 dakika kadar kısa olması gerektiği düşünüldüğüne durum oldukça vahim gözüküyor. Kirazlık Mahallesi Tahsin Bekir Balta Caddesinde bulunan 1 nolu ve 2 nolu 112 istasyonu Şendere veya Handağı köyüne kadar geniş bir alana sahip Pazar için şuanki yerinde 2 ekip bulunmakta, iki ekibin yerlerini köylere ulaşım konusunda dikkate alınarak ayrılması veya Pazar’a 3. Bir 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu şart.

Rize Artvin Havalimanı inşaatının tamamlanıp açılmasıyla birlikte Pazar ilçesinin nüfusu artacağı öngörülerek şimdiden Pazar ilçesine 3. 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu yapılmalı ve her birinin yerleri farklı noktadalarda olmalıdır.

Havadis53.com olarak, Yer tahsisi konusunda ilçemizin gerek STK gerek Belediye veya Kaymakamlık olarak sağlık hizmetini kesintisiz bir şekilde yerine getiren görevli personellere kolaylık sağlayacağınızdan geri adım atmayacağınızı düşünmekteyiz.

timbir - birlik haber ajansi