Havadis53

8 yıldır uzayda yuvarlanan roketin Ay’a çarpacağı tarih belli oldu!

8 yıldır uzayda başıboş yuvarlanan roketin Ay’a ne zaman çarpacağı belli oldu.

8 yıldır uzayda yuvarlanan roketin Ay’a çarpacağı tarih belli oldu!
463 views
02 Mart 2022 - 22:56

Otobüs büyüklüğündeki başı boş roket parçasının bu hafta Ay’a çarpacağı açıklandı. Çarpışmanın, insanlar veya diğer uzay araçları için herhangi bir tehdit oluşturması beklenmiyor. Ancak, çarpma sonucu küçük bir krater açacağı tahmin ediliyor.

Bir otobüsü büyüklüğünde, saniyede, 2 buçuk kilometreden fazla hızla hareket ediyor. Yaklaşık 8 yıldır uzayda yuvarlanıyor. Kontrolden çıkmış roket parçası Ay’a doğru ilerliyor.

Gök bilimcilere göre, uzayda yuvarlanan roket güçlendirici parçanın, 4 Mart’ta ay yüzeyine çarpacağı tahmin ediliyor.

Bu şekilde tarihte ilk kez insan yapımı bir nesne, yönlendirilmediği halde başka bir uzay cisminin gövdesine çarpmış olacak.

İNSANLIĞA TEHDİT OLUŞTURMUYOR

Çarpışma, Ay’ın dünyaya bakmayan uzak tarafında gerçekleşecek. İnsanlar veya diğer uzay araçları için herhangi bir tehdit de oluşturmuyor. Ciddi bir hasara neden olmasa da küçük bir krater açması bekleniyor.

Çarpışma yaklaşırken, olaydan kimin sorumlu olduğu belirsizliğini koruyor. Nesnenin, daha önce, Space X roketinin parçası olduğu açıklanmış, ancak daha sonra bu ihtimal göz ardı edilmişti.

Bilim insanları aya çarpma rotasında ilerleyen uzay çöpünün, 2014 yılında, bir Çin uzay aracını Ay’a fırlatan roketin parçası olduğunu düşünüyor. Ancak Çin iddiaları reddediyor.

Kaynak: yeniçağ

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir