Havadis53

Adım adım İkizdere katliamı: Bilirkişi raporuna rağmen durmadı!

Rize’nin İkizdere ilçesindeki doğa katliamı fotoğraflarla yeniden tarihe geçti. Bölgede bilirkişi raporuna rağmen taş ocağı çalışmaları sürüyor.

Adım adım İkizdere katliamı: Bilirkişi raporuna rağmen durmadı!
393 views
01 Mart 2022 - 18:06

Rize’nin İkizdere ilçesinde bilirkişi raporuna rağmen 4 aydır çalışmalar devam ediyor. İkizdere İşkencedere Vadisi’nde çekilen son fotoğraflar doğa katliamını gözler önüne serdi.

Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat tarafından projelendirilen Rize-İyidere Lojistik Liman İnşaatı’nda dolgu malzemesi olarak kullanılmak üzere İskencedere Vadisi’nde açılmak istenen taş ocağına karşı yurttaşlar İşkencedere’de mücadelelerini demokratik ve hukuki yollarla sürdürüyor.

Eskencidere Vadisi’ndeki ormanlık alanda şimdiden büyük tahribata yol açan ocak için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) “Gerekli değildir” kararına karşı, yöre köylüleri ve  İkizdere Çevre Derneği’nce açılan dava kapsamında yedi uzman bilirkişi rapor hazırlamış, raporda projenin usulsüz olduğu ve Eskencidere Vadisi‘ne yapımının uygun olmadığı kaydedilmişti.

Rapora rağmen çalışmalar devam etti ve İşkencedere Vadisi’ndeki Doğa Katlamı sürdü.

İşte aşama aşama İşkencedere’nin katledilişi:

 

İkizdere Çevre Derneği’nden yapılan paylaşım ise şöyle oldu:

İkizdere Eskenci Dere Vadisinde doğa katliamına ait son görüntüler. Görüntüler 26 Şubat 2022 tarihinde çekilmiştir.

Bilirkişi raporuna rağmen bir vadi göz göre göre yok ediliyor. Orada yaşayan canlılar kendilerine yeni bir yaşam alanı bulmak zorunda bırakıldı. Ne uğruna bu kıyım?

timbir - birlik haber ajansi