Havadis53

Ahmet Davutoğlu: Garibanın duasıyla gelen, ahı ile gider

Ahmet Davutoğlu: Garibanın duasıyla gelen, ahı ile gider
435 views
12 Aralık 2021 - 11:28

Fox TV’de canlı yayına katılan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Bu iktidar garibin, gurebanın, gayreti, çabası, oyları ve duasıyla iktidara geldi. Şimdi ise aynı gariplerin ahı ile iktidardan gidecekler.” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Fox TV’de İlker Karagöz ile Çalar Saat Programı’na konuk oldu. Son siyasi ve eokonomik gelişmeleir değerlendiren Davutoğlu, ”Saray’da oturanlara, AK Parti’nin genel merkezinde oturanlara, 4-5 maaş alanlara hayat kolay. Peki sokakta olanlara? Sabah çocuğunu okula gönderirken 5-10 lira harçlık veremeyenlere? Simit çayın 5-6 lira olduğu Türkiye’de hayatın kolay olduğunu söylemek çok zor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ”Ekonomik kurtuluş savaşı veriyoruz” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Davutoğlu, “Ekonomik kurtuluş sebebi” veriyorsak kime karşı veriyoruz? Kim bunun sebebi? Evet bir ekonomik kurtuluş savaşına gerçekten ihtiyaç var ama bu önce cehalete karşı verilmeli. Bu ülkenin ekonomisini cahil iddialarla, cehaletle çökertenlere karşı verilmeli” diye konuştu.

Döviz kurlarının önlenemeyen yükselişi ve günden düne artan enflasyon nedeniyle vatandaşın yaşam savaşı verdiğine dikkat çeken Gelecek Partisi lideri, iktidar tarafından dile getirilen ”Bunun sorumlusu dış mihraklar” savunmasını da eleştirdi.

Davutoğlu, Kim bu dış mihrak? Dün ’15 Temmuz’u yaptı’ dediğiniz Birleşik Arap Emirlikleri ile şimdi birkaç milyar dolar için masaya oturuyorsunuz. O zaman şimdi açıklamak durumundasınız. Ya ‘yanılmışız’ diyeceksiniz, ya da ‘onlarmış ama bizden özür dilediler’ diyeceksiniz. Türkiye’deki bugünkü ekonomik krizin sebebi bu iktidarın ehliyete liyakate önem vermeyen yönetim anlayışı, Cumhurbaşkanı’nın gerçeklerle yüzleşmekten kaçıp gerçekleri değiştirme çabasıdır. Krizi çözmenin ilk adımı krizi görmektir. Krizi yok sayarsanız, sebeplerini yok sayarsanız, kendi yaşadığınız hayat standardı herkeste var zannederseniz işte o zaman krizi çözemezsiniz. ‘Bu iktidar garibin, gurebanın, gayreti, çabası, oyları ve duasıyla iktidara geldi. Şimdi ise aynı gariplerin ahı ile iktidardan gidecekler. Çünkü o garipleri unuttular” diye ekledi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un ”Hiçbir ekonomik gerekçesi yokken, hiçbir rasyonel gerekçesi yokken kurlarda birden füze gibi yukarıya doğru çıkış oldu. Bir işsizlik meselesi var. Biraz da iş beğenmemezlik meselesi var. TÜİK’e güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz” sözlerini de harırlatan Davutoğlu şöyle devam etti:

”Numan Bey’in açıklamasına gerçekten hayret ediyorum. Kendi ekonomik bilgisine ihanet edercesine bir algı yapmaya, slogan üretmeye çalışıyor. Ekonomik kalkınmamızın en iyi olduğu yıllarda en ağır hakaretleri yapıp ‘Harun gibi geldiler, Karun gibi gidiyorlar’ diyen Numan Bey, şimdi Karun’laşan bir sistemin savunucusu olarak, sokaktaki Harun durumundaki garibin karşısına geçip bu sözleri sarf edebiliyor. İşte benim yüreğimi sızlatan bu. İnsanlar böylesine değişmemeli. Makamlar insanları değiştirmemeli.”

AKP hükümetlerinde görev yaptığı dönemleri de hatırlatan Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

”2016 Ocak’ında asgari ücret 1000 lira idi, biz onu 1300 lira yaptık. Çünkü ben şunu fark ettim, gelir dağılımı bozulmaya başlamıştı ve alt gelir gruplarını yukarıya çekmeden sosyal huzuru temin etmek mümkün değil. O zamanın güvenilir TÜİK’inin enflasyon rakamı yüzde 6 civarındaydı.
Biz enflasyonun 5 misli zam yaptık asgari ücrete. Şimdi olsa, TÜİK’in enflasyon rakamına göre bile 5 misli zam yüzde 100 demek bu.
2016’da asgari ücret 460 dolar civarındaydı. Şu anda 460 dolar, 6.500 lira civarına geliyor.
O günle kıyas ederek asgari ücretin 6 bin liradan aşağı olmaması lazım.
Biz Gelecek Partisi olarak diyoruz ki asgari ücretten vergi ve prim alınmayacak. Bunu dediğiniz zaman zaten işveren üstündeki yükün bir kısmı gitmiş oluyor, işçinin eline de daha net bir rakam gelmiş oluyor. Yoksulluk sınırı gelmiş 8-9 bin liraya.
Böyle bir durumda vereceğiniz her rakam az gelir. Son 2-3 yıl içinde ücretlinin refahtan aldığı pay yüzde 45’ten 39’a düşmüş, rantiyenin aldığı pay yüzde 46’dan yüzde 54’e çıkmış. Bu sistem rantiyeye çalışıyor. İşçiye, çiftçiye, esnafa karşı cimri olan iktidar, rantiyeye, faizciye karşı bonkör.
Esas sistemin bozukluğu burada. 5 müteahhidin, yandaşların vergisinden vazgeçeceklerine, asgari ücret vergisinden vazgeçsinler.
Asgari ücrete getirilecek vergi istisnası dengeleri bozar diye bir söylem varsa, dengeleri bozan sizin otoriter yolsuzluk düzeninizle MB rezervlerini tüketmenizdir. Helaliyle para kazanan başımızın tacıdır ama siyasete yüzükle, simit hesabıyla başlayanların kendilerinin ve çevrelerinin milyar dolarlık hesapları söz konusu oluyorsa işte orada bir durun diyeceğiz onlara. Durun, bundan sonra bu fakir halkın çocukları doyacak!”

Kaynak: YENİAÇĞ

timbir - birlik haber ajansi