Havadis53

AKP’li belediyeden Ensar’a binlerce lira

AKP’li belediyeden Ensar’a binlerce lira
563 views
04 Temmuz 2021 - 11:17

Fatih Belediyesi’nin Denetim Komisyonu Raporu’na karşı şerh raporu hazırlayan CHP’li Meclis Üyesi Recep Önem, 2020 sonunda 476 milyon 801 bin TL boca ulaşan belediyenin eğitimin nerede ne zaman yapıldığı belirlenemeyen kurs için Ensar Vakfı’na binlerce lira ödediğinin iddia etti.

Fatih Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Recep Önem’in raporuna göre, Fatih Belediyesi’nin 2020 yılı kısa ve uzun vadeli borç toplamı 476 milyon 801 bin TL’yi buldu. Raporda, belediyenin milyonlarca liralık borcuna karşın savurganlığa devam ettiği ve yeni kaynak yaratamadığı vurgulandı.

NEREDE YAPILDIĞI BELİRLENEMEYEN EĞİTİME BİNLERCE LİRA

CHP’li Önem’in hazırladığı raporda, “İşlem Yapılması Gereken Dosyalar” başlıkla bölümde Karaman’daki öğrenci yurdunda kalan çocuklara cinsel istismar skandalıyla gündeme gelen gerici Ensar Vakfı’na binlerce lira ödediği belirtildi. Belediyenin Kültür Müdürlüğü, tasarım ve güzel sanatlar hazırlık kursu vermesi için Ensar Vakfı’yla anlaştı. Belediye kasasından Ensar Vakfı’na 36 bin 864 TL + KDV ödendiği ve eğitimlerin nerede, kimlere ve ne zaman verildiğinin tespit edilemediği belirtildi.

Raporda, “Kamu yararı oluşmadığı kanaati oluştuğundan harcamaya ilişkin işlem yapılmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Raporda, Kültür Müdürlüğü’nün süsleme ve organizasyon alımı adı altında 60 bin TL’den fazla harcama yaptığı, Fatih ilçesinin nüfusunun 396 bin 594 olmasına rağmen 2020 yılında belediyenin 27 milyondan fazla SMS gönderdiği binlerce lira harcadığı açıklandı.

27 MİLYON TL’LİK İHALE

Belediyenin eğitim ve organizasyon hizmeti alımı ihalesini de 5 milyon 969 bin TL+KDV bedeliyle eski AKP milletvekili Mustafa Baş’ın damadı Fatih Bolcan’ın ortağı olduğu AZ Reklam Basım Organizasyon ve Turizm Şirketi’ne verildi. Şirketin ortağı Bolcan aynı zamanda da AKP İstanbul il delegesi.

AZ Reklam firması önceki yıllarda AKP’li belediyelerden aldığı organizasyon ihaleleriyle dikkat çekmişti. AKP’li Bolcan’ın ortak olduğu şirketin son 10 yılda AKP’li belediyelerden aldığı ihalelerin tutarı da 70 milyon TL’yi aştı.

Raporda, Fatih Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün “Fatih ilçesi 2’nci bölge (Marmara ve Eminönü)kent temizliği işinde kullanılmak üzere araç kiralama ihalesi” adı altında düzenlediği ihaleye ilişkin de bilgilere yer verildi. Milyonlarca liralık ihalenin tam 27 milyon 175 bin TL’ye Akmercan Turizm Şirketi’ne verildiği belirtildi. Şirket, birçok kamu kurumu, üniversite ve AKP’li belediyeden ihale almasının yanısıra uzun süredir Cumhurbaşkanlığı’na araç kiralamasıyla da biliniyor.

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi

timbir - birlik haber ajansi