Havadis53

Ali Rıza Avcı’dan 19 Ekim Muhtarlar Günü Mesajı

Ali Rıza Avcı’dan 19 Ekim Muhtarlar Günü Mesajı
557 views
19 Ekim 2021 - 7:32

Haber: CEVAHİR TOPALOĞLU 

Pazar Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Avcı Muhtarlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Avcı mesajında “Nasıl siyasi partilerimiz demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarıysa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi muhtar da demokrasinin temel taşıdır” diyerek tüm muhtarların gününü kutladı.

Pazar Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Avcı 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasında, muhtarlık müessesinin kuruluş günü olan 19 Ekim’in, 2015’te çıkarılan genelge ile “Muhtarlar Günü” olarak kutlanmasına karar verildiğini anımsatarak, söz konusu karara katkısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere meclis üyelerine teşekkür etti.

Yerel yönetimlerin en küçük biriminin köy ve mahalle yönetimleri olduğunu belirten Avcı, şunları kaydetti: “Muhtarlık müessesesi 1829’dan günümüze 191 yıllık bir tarihe sahiptir. Genel ve yerel sorunların ilgili kuruluşlara iletilmesinden köprü rolü oynayan muhtarlık, Osmanlı’dan cumhuriyete taşınan önemli bir yerel yönetim birimidir. Muhtarlar bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirdiğini” vurguladı.

Pazar’da görev yapan tüm eski ve yeni muhtarların gününü kutlayan Başkan Avcı “Ayrıca bugün aramızda olmayan, bu müesseseye hizmet etmiş, ebediyete göç eden muhtarlarımızı da rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

timbir - birlik haber ajansi