Havadis53

Ardeşen’de 2. Deremezra Güz Festivali düzenlenecek

Rize’nin Ardeşen ilçesinde bağlı Deremezra Köyü’nde 2. Deremezra Güz Festivali düzenlenecek.

Ardeşen’de 2. Deremezra Güz Festivali düzenlenecek
352 views
21 Eylül 2023 - 23:25

Haber: Mustafa ÖZYANIK

İlki pandemi öncesinde 2019 yılında düzenlenen Rize’nin en doğal festivali bu yıl yine adından söz ettirecek.

Organik yaşamın merkezi olan Deremezra Yaylası geçtiğimiz yıl yapılan referandum ile köy statüsüne kavuşmuştu.

Sohbaharın görselliğini karpostal gibi sunan, organik tarım, hayvancılık ve yaşamın sürdüğü Deremezra Köyü’nde hafta sonu Güz Festivali düzenlenecek. Birçok yöresel yarışma ve etkinliklerin yapılacağı festivalde Baki Yazıcı, Serdar Demirtaş, Kopa ve Salih Yılmaz sahne alacak.

Deremezra Koyü Muhtarı İrfan Kuru yaptığı açıklamada, “Tüm halkımızı festivalimize bekliyoruz. Turizmin çekim merkezi olmaya aday köyümüzü en güzel şekilde tanıtma adına etkinliğimizi değerli halkımızın güzel bir hafta sonu geçirmesi için hazırladık.” Dedi.

DEREMEZRA KOYÜ; Fırtına Vadisi’nin doğu kolunda, Ardeşen ilçe merkezinden yaklaşık 35 km uzaklıkta, organik tarım ve hayvancılığın sürdüğü, denizden 1100 metre yükseklikte, bölgemizin bozulmamış ender yerlerinden bir tanesidir.

Tunca grup yolu kullanılarak bir buçuk saatlik araç yolculuğu ile ulaşabileceğiniz mezra da mimarı yapı geleneksel ahşap olup evlerin yanında serender bulunmaktadır.

Yeşilin dantel gibi işlendiği Deremezra’da yetişen meyve ve sebzelerin lezzeti, üretilen balın kalitesi, mutlaka tadılması, görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı günümüzde organik tarımın itinayla yapıldığı yerlerden bir tanesi. Bölge iklimine bağlı olarak ürünler güz dönemine doğru olgunlaşmaktadır.

Köy alanında armut, elma, havuç, kabak, fasulye gibi ürünler yetişmektedir. Bunun yanı sıra bölgenin flora açısından zenginliği sayesinde kestane ve çiçek balı üretimi de yapılmaktadır.

timbir - birlik haber ajansi