Havadis53

ARDEŞEN’DE KAFES BALIKÇILIĞINA DENİZDEN VE KARADAN TEPKİ: “ÇOCUKLARIM İÇİN DENİZİME DOKUNMA”

ARDEŞEN’DE KAFES BALIKÇILIĞINA DENİZDEN VE KARADAN TEPKİ: “ÇOCUKLARIM İÇİN DENİZİME DOKUNMA”
356 views
08 Ağustos 2021 - 17:48

Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Yeniyol köyü (Lazca adıyla Oce) sahilinde yurttaşlar, Karadeniz’de kafes balıkçılığının denizi kirleteceğini, balıkçılığı bitireceğini belirterek hem karada hem de denizde eş zamanlı eylem yaptı. Eylemde “Çocuklarım için denizime dokunma” mesajı verildi.

Karadeniz’de yapılmak istenen kafes balıkçılığına yurttaşlar tepki gösterdi. Ardeşen’e bağlı Yeniyol köyü sahilinde bugün bir araya gelen yurttaşlar, kafes balıkçılığını denizlerde istemediklerini söyledi.

Kafes balıkçılığının denizleri kirleteceğini, balıkların yaşam alanlarına müdahale edileceğini ve bu nedenle de balıkçılığın biteceğini vurgulayan yurttaşlar, karadan ve denizden basın açıklamasına katıldı. Yurttaşlar, sahilde horon oynayıp “Çocuklarım için denizime dokunma” yazılı pankart açarken, takalardaki denizciler de Türk kafes balıkçılığı istemediklerini ifade ettiler.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Fındıklı Belediye Başkanı CHP’li Ercüment Şahin Çervatoğlu, Prof. Dr. Yakup Kepenek, Viçefest (Fındıklı Festivali) için bölgede olan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu, Kent İzleme Merkezi’nden Bülent Batuman, Hazeli Akgöl, Cansel Kılıççöte de katılarak destek verdiler.

timbir - birlik haber ajansi