Havadis53

Arnavutluk Ethem Bey Camii dualarla ibadete açıldı

Arnavutluk Ethem Bey Camii dualarla ibadete açıldı
408 views
20 Ocak 2022 - 22:27

Arnavutluk Ethem Bey Camii dualarla ibadete açıldı.

Arnavutluk Ethem Bey Camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yaptığı duayla ibadete açıldı.

VİDEO

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da restorasyonu TİKA tarafından tamamlanan Ethem Bey Camii’nin açılış törenine katıldı.

Açılışta yaptığı konuşmasına gönülleri böylesi güzel bir vesileyle buluşturan Allah’a hamdederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, alanı dolduranlara gösterdikleri sabır, muhabbet ve ahde vefa için teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye tarafından Laç’ta inşa edilen deprem konutlarının teslimini gerçekleştirdiklerini anımsatarak, 21 Eylül ve 26 Kasım 2019 tarihlerinde meydana gelen depremlerin yaralarının sarıldığını görmekten büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Depremzedeler için inşa edilen 522 konutun tesliminden milleti adına iftihar duyduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O dönemde Başbakan Edi Rama kardeşimle sürekli irtibat halinde olduk. Bu eserler meydana geldi. Az önce Arnavutluk Meclisinde sizlerin temsilcilerine hitap etme imkanı buldum. Şimdi de Ethem Bey Camimizin TİKA tarafından yapılan restorasyonu sonrasında yeniden ibadete açılışının bahtiyarlığını yaşıyoruz. Türkiye’nin ve Arnavutluk’un ortak tarihi ve kültürel mirası olan Ethem Bey Camii aynı zamanda Tiran’ın mücevheridir. Evladı Fatihan tarafından ilmek ilmek işlenerek her bir noktasına, her bir zerresine el emeği, göz nuru dökülerek inşa edilen camimiz hamdolsun bugün o eski ihtişamına, o mimari zarafetine yeniden kavuşuyor. Kalem işi renkli süslemeleriyle Balkanlar’da çok yaygın olan ince bir sanat anlayışını bizlere sunan bu eşsiz eser, mimarisi bakımından da Osmanlı dönemi usullerini günümüze taşıyan en güzide eserler arasında yer alıyor. Gündüzleri Tiran’a ayrı bir güzellik katan camimiz inşallah bundan sonra geceleri de dış cephe aydınlatmasıyla görenleri kendine meftun bırakacaktır.”

“TİKA marifetiyle 1996 yılından bu yana 546 projeyi hayata geçirdik”

Türkiye olarak kültürel mirasa ait eserleri ihya etmenin yanı sıra Arnavutluk’un kalkınmasına da destek olmaya önem verdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kapsamda TİKA marifetiyle 1996 yılından bu yana 546 projeyi hayata geçirdik. İnşallah bundan sonra da Arnavut halkının yanında olmayı sürdüreceğiz. Fevkalade bir durum olmaması halinde inşallah Ramazan ayına kadar Namazgah Camii’ni de bitireceğiz. Balkanlar’da Türkiye ve Arnavutluk’un yakın, samimi, etkin iş birliğiyle üstesinden gelinemeyecek hiçbir mesele olmadığına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ethem Bey Camii’nin hayırlı olmasını dileyerek, restorasyon sürecine verdikleri destek için Başbakan Rama’nın şahsında Arnavutluk bakanlarına şükranlarını sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu güzel camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Hak katında kabul ve karin olmasını niyaz ediyorum. Rabbim bizi sevgisiz, susuz, havasız, vatansız, aynı zamanda mabetsiz, minaresiz, ezansız bırakmasın.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, dua etti

Ethem Bey Camii’nin açılışında, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş dua etti. Başkan Erbaş, duasında şu niyazda bulundu:

“Ya Rabbel alemin, şu anda Beytullah’ın, Mescid-i Nebevi’nin şubelerinden birisi olan Arnavutluk Tiran Ethem Bey Camii’nin açılışı için toplanmış bulunuyoruz. Camimizin açılışını hayırlı eyle Allah’ım. Cemaatini bol eyle Allah’ım. İçini, çocuklarla, gençlerle şenlendir Allah’ım. Mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değdirtme Allah’ım. Minarelerinden ezanları eksik eyleme Allah’ım. Kıyamete kadar bu camimizin minarelerinden ezan seslerini dindirtme Allah’ım.

Ya Rabbel alemin, Ethem Bey Camii’nin yapılmasında bugüne kadar emeği geçmiş ve ahirete irtihal etmiş olan bütün kardeşlerimizin ruhlarını şâd eyle. Makamlarını cennet eyle Allah’ım. Ya Rabbel alemin, bu camimizin tamir edilmesinde emeği geçen, işçisinden mühendisine ve bütün yetkililerine dua ediyoruz, onların geçmişlerinin ruhlarını şad eyle Allah’ım.

Türkiye ve Arnavutluk ülkesinin bütün vatandaşlarının kardeşliğini daim eyle Allah’ım. Ya Rabbel alemin, bugün depremzedeler için yapmış olduğumuz yuvaları hayırlı eyle Allah’ım.”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın okuduğu duanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Rama ve beraberindeki protokol üyeleri kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi.

KAYNAK: DİYANET HABER
timbir - birlik haber ajansi