Havadis53

Artvin ve Rize’de son durum! Sel gitti çamur kaldı

Artvin ve Rize’de son durum! Sel gitti çamur kaldı
437 views
23 Temmuz 2021 - 21:02

Doğu Karadeniz’de dün gerçekleşen yağış hayatı adeta felç etti. Rize ve Artvin’in bazı ilçelerinde dereler taştı su baskınları yaşandı. Özellikle Artvin’in Arhavi ilçesi selden şiddetçi biçimde etkilendi. Artvin’de dün, saatte metrekareye düşen 170 kilogram yağışın ardından meydana gelen, 1 kişinin kaybolduğu, alt ve üst yapıda ağır hasarların oluştuğu sel ve heyelan afetinin hasarı gün ağarınca ortaya çıktı. Selin çekildiği Arhavi ilçesinde 430 ev ve iş yerinin zemin ve bodrum katları balçığa gömüldü, onlarca araç hurdaya döndü.

Doğu Karadeniz, 8 gün aranın ardından yeniden sel ve heyelanlara teslim oldu. Rize’de 6 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin de kaybolduğu sel felaketinin izleri silinmeye çalışılırken, Rize ve Artvin’de dün saatte metrekareye düşen 170 kilogram yağışın ardından sel ve heyelanlar meydana geldi.

MURGUL’DA BİR KİŞİ KAYBOLDU

Artvin’in Murgul ilçesinde sele kapılan 1 kişi kaybolurken, Arhavi ilçesinde kaya tahkimatının yıkılması sonucu Kapisre deresi ilçe merkezine taştı, cadde ve sokaklar nehre döndü.

Boğaziçi ve Cumhuriyet mahallelerinde mahsur kalanlar ekiplerce botlarla kurtarıldı, ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları suyla doldu, araçlar sürüklendi. İlçede alt ve üst yapıda ağır hasarlar oluştu, tarım arazileri ve karayolları çöktü, su, elektrik ve telefon hatları zarar gördü.

 

430 EV VE İŞ YERİNİ SU BASTI
Sel afetinin en çok etkilendiği Arhavi ilçesinde oluşan hasar gün ağarınca ortaya çıktı. Selin çekildiği ilçe balçığa gömüldü. Boğaziçi Mahallesi’nde 320, Cumhuriyet Mahallesi’nde ise 110 ev ve iş yerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı.

İlçede 50’den fazla araç hasar gördü, selin sürüklediği kamyonlar ters döndü. Trafo merkezinin yıkılması sonucu elektrik verilemeyen ilçede su şebekesi alt yapısı da ağır hasar gördü.

Suların kesildiği Arhavi’ye tankerle su veriliyor. Artvin ve Rize’de hasar gören 56 trafo nedeniyle 3 bin 45 abone elektriksiz kaldı.

Arhavi’de 3 karayolu, 30 köy ve 19 yayla yolu da sel ve heyelanlarda ulaşıma kapandı. Bölge illerden gelen takviye vidanjörler yardımıyla bodrum katlara dolan suyun çekilmesi için de çalışma başlatıldı.

BARINAĞI SU BASTI, 25 KÖPEK KURTARILDI
Arhavi ilçesinde belediyeye ait barınağı su bastı. Görevlilerin kapıları açarak köpekleri bırakmasına rağmen bazı köpekler sele kapıldı. Arhavi Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği üyeleri, barınaktaki 25 köpeği kurtarmayı başardı.

Dernek başkanı Nuray Güzel, “Belediyenin hayvan bakım evini su bastı. Kaybolan hayvanlarımız var. Biz yardıma koştuk. Görevliler kapıları açtı ama su yeniden kapıları kapattı. 25 dolayında köpeği kurtardık. Ama kurtaramadıklarımız da var” dedi.

‘HİÇBİR ŞEYİMİZ KALMADI’
Evini sel basan Züleyha Meydan, “Sel geldi eve girdi. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Sel aniden geldi, üst katlara çıkarak kurtulduk” diye konuştu.
Otomobili selde sürüklenen Osman Şişman, “Otomobilim park halindeydi. 2 metrelik sel geldi. Aracım sürüklendi. Yapacak bir şeyim yoktu” ifadelerini kullandı.

SEL RİZE’Yİ DE VURDU!

Fındıklı, Çamlıhemşin ve Ardeşen’de etkili olan şiddetli yağış dolayısıyla dereler taştı, farklı bölgelerdeki yamaçlarda kopmalar oldu. Bazı ev ve iş yerlerinin bodrum katları suyla dolarken, mahsur kalanlar ekipler tarafından kurtarıldı.

Fındıklı ilçesinde sağanak nedeniyle Meyveli köyünden geçen Arılı Deresi taştı. Mahsur kalan vatandaşlar kurtarıldı. Ardeşen’e bağlı Tunca beldesindeki derelerin de su seviyesi yağış nedeniyle yükseldi.

Kaymakamlık, ilçede yer alan ve birçok köy grup yolunun başlangıcı olan Seslikaya Köprüsü’nün ulaşıma kapandığını duyurdu.

4 KÖY YOLU KAPATILARAK TEDBİR ALINDI

Rize Valisi Kemal Çeber, meteorolojiden yapılan uyarılar üzerine riskli görülen 4 köy yolunun ulaşıma kapatılarak tedbir aldıklarını belirtti. Çeber, “Mikro klima iklimi var burada. Yoğun yağış uyarısını alırız ama uzmanlarımız yağışın hangi ilçeyi vuracağını bilmez. Tüm tedbirleri almıştık. sabah 06.00’dan itibaren Fındıklı ve Ardeşen ilçelerimizde yoğun yağış oldu.

Metrekareye 120 kilogram yağış düştü. Ancak en yoğun yağışı komşumuz Artvin aldı. Can kaybı ve yaralanma olmadı. Aralı Mahallesi’nde de tedbir amaçlı iki köyümüzü boşalttık, vatandaşlarımızı güvenli bölgelere aldık.”

timbir - birlik haber ajansi