Havadis53

Atatürk’ün Rize’ye Gelişinin 99. Yılı Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 99. Yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Atatürk’ün Rize’ye Gelişinin 99. Yılı Kutlandı
208 views
17 Eylül 2023 - 21:30

İlk tören Rize Valiliği Tören alanındaki Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı. Rize Valisi İhsan Selim Baydaş ve Rize Belediye Başkan Vekili Mehmet Yoldaş’ın çelenk sunmalarının ardından program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Rize Belediye Başkan Vekili Mehmet Yoldaş günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, “Atatürk, gezileri esnasında halkla yakın temas kurmaya özen gösterdi. Bu sayede hem gerçekleştirmiş olduğu inkılâpların uygulanışını yerinde görme, hem de gerçekleştirmeyi düşündüğü inkılâplarla ilgili olarak da halkın nabzını tutma imkânına sahip oldu.

Atatürk, 29 Ekim 1923 tarihinde TBMM’de oy birliği ile Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 1938’de vefatına kadar geçen dönemde çok sayıda yurt gezisi yaptı. Atatürk’ün bu yurt gezilerinden biri 1924 yılında 29 Ağustos’tan 18 Ekim’e kadar 51 gün süren gezisidir. Atatürk’ün en uzun süreli bu yurt gezisi “Gazinin Sonbahar Seyahatleri” adıyla tanımlanmıştır. Atatürk’e eşi Latife Hanım, Rize Milletvekili Rauf Benli ile birkaç milletvekili arkadaşları eşlik etmiştir.

Rizeliler tarafından hemşehrilik teklif edildiğinde Atatürk tarafından resmi bir yazıyla kabul edilmiş ve bu gelişme milli gazetelerde “Atatürk Rizeli Oldu!” başlıklarıyla büyük yankı uyandırmıştır (29 Nisan 1923).

Atatürk’ün yurt gezilerinde görüldüğü üzere Rize’ye gelişleri de sadece seyahat amaçlı değildir. Mustafa Kemal’i ve Rize insanını bu coğrafyada bir araya getiren, bu birlikteliğin gerçekleşmesinin temel amacı Türkiye’nin bütünlüğünü, milletin bağımsızlığını yeniden elde etmesi ve millet egemenliğine dayalı, bağımsız Türk Devleti’nin ebed müddet yaşaması ideali olmuştur.” dedi.

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu programda, Rize Belediyesi folklor ekibi tarafından gösteri yapıldı.

Valilik tören alanındaki programın ardından Atatürk’ün Rize’ye geldiğinde konakladığı ve halen Atatürk Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlayan müze gezildi.

Törene; Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Rize Belediye Başkan Vekili Mehmet Yoldaş, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, Rize Vali Yardımcıları Murat Öztürk, Hatice Cemre İncesu, Hüseyin Aydın, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Güngör, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

timbir - birlik haber ajansi