Havadis53

Ayder Yaylası’na giden yer bulamıyor

Ayder Yaylası’na giden yer bulamıyor
432 views
04 Temmuz 2021 - 16:40

Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Rize’nin ünlü Ayder Yaylası, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Korona virüs salgınında normalleşme süreciyle birlikte yaylada otel, pansiyon ve bungolav evlerde yer kalmadı.

Tüm dünyayı etkisi altına ve yaklaşık 1,5 yıldır süren yeni tip korona virüs salgınında normalleşme süreci başladı. Aşılamadaki artışla birlikte, yasakların tümü kaldırıldı. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin dünyaca ünlü Ayder Yaylası ise ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

GELENLER HORONLA KARŞILANIYOR

Yaylaya gelen yerli ve yabancı turistler, horon ve türkülerle karşılanıyor, yöresel lezzetlerin tadına bakıyor, doğa yürüyüşü yapıyor. Bazı çiftler yaylada düğün fotoğrafları çektiriyor, horonlara eşlik ediyor.

“YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN AKININA UĞRUYOR”

Turizmci Mustafa Memoğlu tulum sesi ile muhteşem doğanın misafirlerle yeniden buluştuğunu belirterek, “Ayder artık eski günlerine geri dönüyor. Yaylaya yoğun bir turist ilgisi var. Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı. Biz de misafirlerimizi tulumla karşılıyoruz, onlar da tabii ki horonla karşılık veriyor. Eski günleri yaşıyoruz, çok mutluyuz” dedi. Yaylada düğün fotoğraflarını çektiren çiftler de var. Horonlara eşlik eden Elif ve Armağan Ustabaş çifti de onlardan biri. Gelinliği ile yaylaya gelen Elif Ustabaş “Düğün fotoğraflarımız için Ayder’i tercih ettik. Yaylayı eski günlerdeki gibi hareketli görmek bizleri mutlu etti” dedi.

“OKSİJENLE TEMİZLENDİK”

Ardahan’dan gelen Mustafa Avşar da “Ayder cennetten bir parça. Yeşili, doğası ile dinlendik, oksijenle temizlendik” diye konuştu.

TALEPLER ARTTI

Rize Belediyesi Turizm Komisyonu üyesi Fatih Kızıltan da pandemi sonrası insanların yaylalara ve doğaya olan talebinin arttığını belirterek “Bölgeye gelenlerin sayısı artıyor. Ortadoğu’dan gelen misafirlerle beraber Rus turistler de bölgeye ilgi gösteriyor. Ayder, yaklaşık bir buçuk yıllık pandemi sessizliğin ardından normalleşme ile beraber eski günlerini yaşamaya başladı” ifadelerini kullandı.

timbir - birlik haber ajansi