Havadis53

Ayder’de yeni dönem başlıyor, oteller taşınıyor

Dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylasını eski doğal görünümüne kavuşturmak için yapılan dönüşüm projesi kapsamında oteller, yeni yerlerine taşınıyor. TOKİ tarafından inşaatı tamamlanarak yer teslimi yapılan 52 odalı apart otelde tabelalar asılmaya başlandı.

Ayder’de yeni dönem başlıyor, oteller taşınıyor
259 views
28 Aralık 2023 - 16:00

HABER:ARZU ERBAŞ / FOTO:CANSU YILMAZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Ayder Yaylası’nda başlattığı dönüşüm projesinde bir aşama daha geçildi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’ndaki çirkin yapılaşmayı ortadan kaldırarak eski doğal görünümüne kavuşturulması için başlatılan çalışmalar kapsamında oteller yeni yerlerine taşınıyor.

Daha önce yol ve altyapı inşaatı çalışmalarının ilk bölümü tamamlanarak hizmete açılan yaylada bir taraftan doğaya uyumlu 1600 araçlık otopark inşaatı devam ederken, yıkılarak yeniden inşa edilen termal otelde hizmet vermeye hazırlanıyor. 3 blok halinde yapılan Rize mimarisine uygun termal otelin çevresinde bulunan oteller ise bakanlık tarafından yaptırılan rezerv alanına taşınmaya başlandı. Bloklar halindeki 52 odalı apart otellerde yer teslimi yapılan hak sahipleri eski binalarını boşaltarak yeni yerlerine taşınıyor.

Birkaç otel tabelasını asarak hizmet vermeye hazırlanırken yaz sezonuna kadar diğer otellerin taşınma işlemi devam edecek. Taşınma işleminin ardından termal oteli etrafındaki binalar yıkılarak yaylaya yeşil alan kazandırılacak.

timbir - birlik haber ajansi