Havadis53

Bakan Karaismailoğlu Rize-Artvin Havalimanı için tarih verdi

Bakan Karaismailoğlu Rize-Artvin Havalimanı için tarih verdi
434 views
13 Aralık 2021 - 16:49

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi’ne (Stratcom Summit ’21) katıldı.

“Hayat Ulaşınca Başlar” başlıklı özel oturumda Türkiye’nin ulaşım, altyapı ve haberleşme projelerinin stratejik kazanımlarını anlatan Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin 4 saatlik uçuşla 67 ülkenin, 1,6 milyar nüfusun ve 7 trilyon dolar ticaret hacminin olduğu Avrasya’nın tam ortasında bulunduğunu belirterek, bunu avantajlara dönüştürmek için ulaştırmada yapılması gerekenleri planlayarak hareket ettiklerini kaydetti.

Burada havacılıkla ilgili son duruma da değinen Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanı’nın yaz sezonundan önce açılacağını bildirdi.

İstanbul Havalimanı’nın tamamen şeffaf ve açık bir ihaleyle verildiğini, kazanan şirketin tamamen atıl bir alana devletten tek bir kuruş almadan milyarlarca euroluk yatırım yaptığını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “25 yıl işletme süresi boyunca da devlete 22 milyar avro verecek. O kadar verimli bir yatırım oldu ki ilk açıldığı 2019’da verilen garantiye yolcu sayısı yakaladığı için onun üzerine ekstradan 22 milyon avro devleti yine nakit girişi sağlandı” ifadelerini kullandı.

Rize-Artvin Havalimanı’nın yaz sezonu açılmadan hizmete alınmasının beklendiğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, geçtiğimiz hafta Antalya Havalimanı için ihale gerçekleştirdiklerini, 760 milyar avroluk yatırımı 2025 sonrası gelir paylaşımlı yapmak için çıkılan ihalenin çok ciddi rağbet gördüğünü söyleyerek, “Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan 760 milyon euroluk bir yatırım özel sektör tarafından dış finansman olarak gelip yapılacak ve 25 yıl boyunca 8,5 milyar euroluk bir gelir garantisi verdi devlete. Bu 8,5 milyar euronun yüzde 25’ini yani 2,32 milyar eurosu da 90 gün içinde peşin olarak devletimizin kasasına girecek. Türkiye, dünyada cazibesini artırarak devam ediyor. Bu ilgi, bütün dünyanın Türkiye’ye olan güveni ve Türkiye’nin bir cazibe merkezi olduğunun en önemli kanıtı” diye konuştu.

timbir - birlik haber ajansi