Havadis53

Bakan sözünü tutmayınca temeli köylüler attı

Bakan sözünü tutmayınca temeli köylüler attı
328 views
12 Temmuz 2021 - 13:04

Rize’nin İkizdere ilçesinde aylardır devam eden taş ocağı eylemleri devam ediyor.

Bölgeye inceleme yapmak için gelen Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun 60 gün içerisinde İkizdere’ye ÇAYKUR’a ait çay fabrikası kurulacağı müjdesinin ardından köylüler beklemeye başlamış ancak 60 sonunda hiç bir çalışmanın yapılmaması nedeniyle kendilerince temsili bir açılış yaparak Bakan’ın verdiği sözü hatırlattılar.

Rize’nin İkizdere ilçesinde Taş Ocağı açılmasına tepki gösteren köylüler sözü verilen Çay Fabrikası yapılmayınca temsili fabrika temeli atarak tepkilerine devam etti.

İyidere ilçesinde yapılacak Lojistik Limana dolgu malzemesi olarak 16-20 milyon ton arasında deniz suyuna dayanıklı ce ağır olan Bazalt taşı gerekli denilerek Gürdere köyündeki alan tespiti yapılmıştı. İkizdere ilçesi-Gürdere Cevizlik köyleri arasındaki ormanlık vadide 98 Hektarlık alanda ruhsat verilen arazinin 13 Hektarlık bölümü Taşocağı çalışma alanı olarak belirlenmiş. Verilen alana ulaşmak için yüklenici firma tarafından yol açılmasına tepki gösteren köylüler 60 gündür değişik yollarla tepkilerini gösteriyor.60 gün önce İlçede basına kapalı yapılan toplantıda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Taşocağı çalışmasına başlanmasıyla 60 gün sonra Çay Fabrikasının temelini atacağız sözünü vermişti. Bunca süredir Çay Fabrikasının temelinin atılmamasına tepki gösteren Taş Ocağı istemeyen köylüler temsili bir temel atma töreni düzenledi. Taş Ocağına hayır etkinliğinin yapıldığı alandaki temsili törende kurdela kesilerek olmayan fabrikanın temeli atıldı.

timbir - birlik haber ajansi