Havadis53

BAKANLIK ÇAYA BOYA KATAN FİRMALARI DEŞİFRE ETTİ DİKKAT! BU ÇAYLARI İÇİYOR OLABİLİRSİNİZ

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı tespit edilen firmaları açıkladı. Açıklanan listede Rize’den 2 çay firması yer aldı.

BAKANLIK ÇAYA BOYA KATAN FİRMALARI DEŞİFRE ETTİ DİKKAT! BU ÇAYLARI İÇİYOR OLABİLİRSİNİZ
1.131 views
02 Mart 2022 - 23:40

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelinde taklit veya tağşiş yapıldığı tespit edilen 371 firmaya ait 559 parti ürünü ifşa etti. İnsan sağlığını tehlikeye düşürebilecek şekilde gıdalarla oynayan firmalar Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son yayınladığı listede kamuoyunun bilgisine sunuldu. Bu kapsamda, laboratuvar sonucu ile kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş ve değiştirilmiş ürünlere ait bilgiler ile taklit/tağşiş yapılmış ürünlere ait bilgiler paylaşıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada gıda güvenilirliği denetimlerinin titizlikle yürütüldüğü belirtilerek, “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında hazırlanan Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten veya ithal eden, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır. Bugün yapılan 27. kamuoyu duyurusu ile 371 firmaya ait 559 parti ürün bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Bu kapsamda, taklit ve tağşiş yapan gıda işletmecilerine gayri safi gelirlerine bağlı olarak 50 bin TL’den 2 milyon TL’ye kadar idari para cezası, hapis cezası, adli para cezası ve gıda sektörü faaliyetinden men cezası getirilmiştir” denildi.

timbir - birlik haber ajansi