Havadis53

BAŞKAN DEMİR’DEN 2 MART RİZE’NİN KURTULUŞU MESAJI

DOĞRU Parti Rize İl Başkanı Eyüp Demir, Rize’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. Yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

BAŞKAN DEMİR’DEN 2 MART RİZE’NİN KURTULUŞU MESAJI
536 views
01 Mart 2022 - 16:42

İl Başkanı Demir mesajında şu ifadelere yer verdi:

”2 Mart; Rize’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümünü, geçmişten bugüne kadar bağımsız yaşamış, bağımsızlığı için canını seve seve vermiş bir milletin ferdi olmanın gururu ve sevinci ile kutluyoruz. 

1.Dünya Savaşı sonrası bütün dünya, ülkemizi bölüp parçalamak ve bu aziz milleti ortadan kaldırmak için kirli planlar kurarak üzerimize yüklediği o yıllarda Carlık

Rus kuvvetleri, donanmanın desteğini de alarak 24 Şubat 1916’da Rize’yi işgal ettiler. O tarihlerde yurdumuzun dört bir tarafı düşman işgaliyle çevrili durumdaydı. Ancak İstiklal mücadelesi sürecinde tüm Anadolu da olduğu gibi, Rize’miz de Kuvvayi Milliye ruhuyla bu mücadelenin bir parçası olmuş ve 2 Mart 1918’de dağılan Rus kuvvetlerinin geri çekilmesi ile bağımsızlığını kazanmıştır.

Türk Milleti, tarih boyunca sürekli hür ve bağımsız olarak yaşamış, ne pahasına olursa olsun bağımsızlığından asla vazgeçmemiştir. Milletimize bu mücadele ruhunu veren en önemli unsur;  istiklale ve bağımsızlığa duyduğu özlem ve vatan ve özgürlük sevgisidir. Esaret altında yaşamaktansa ölümü tercih eden, şehitlik mertebesini kendine şeref madalyası gören ruh, bugün bizlere bağımsız ve istiklalini kazanmış bir ülkede yaşamak imkânını kazandırmıştır.

29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyet ile birlikte başlatılan kalkınma hamlesi sayesinde Rize Çay ile tanışmıştır. 1980 Yılına kadar geçmiş tüm Hükümetler çay tarımını bir MİLLİ politika olarak görmüşler ve bölge insanını gurbetçilikten kurtarmışlardır. Başta çayı Rize’ye getiren Zihni DERİN’i, çayı bir milli politika haline getiren İsmet İNÖNÜ’yü ve bölgemizde çay sanayini kuran Süleyman DEMİREL’i  rahmetle ve şükranla yad ediyorum. 

Bundan sonra bizlere düşen görev; milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak, birlik ve beraberlik içerisinde bölünmez bütünlüğümüzü koruyarak,  Türkiye’yi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadeleri ile ‘Muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak’ için elimizden gelenin en iyisini yapmak olmalıdır.Cumhuriyet döneminde başlayan iktisadi kalkınmamız yakın tarihimizde her ne kadar sekteye uğramış olsa da DOĞRU PARTİ olarak aziz hemşehrilerimize sözümüzdür, RİZE mizin kalkınması ve iktisadi gelişmişliğini tamamlaması için milletimiz ile el birliği içinde çalışacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle Rize’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıldönümünü bir kez daha kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum.”

 

timbir - birlik haber ajansi