Havadis53

BBP Rize İl Başkanı Özçelik ”ASİLSAN Rize’de Tekrar Kurulmalı”

Büyük Birlik Partisi Rize İl başkanı Ensar Özçelik yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Karadeniz Silah Sanayi Projesi kapsamında Rize’nin Ardeşen İlçesinde 1991 yılında faaliyete başlayan Ardeşen Silah Fabrikası(ASİLSAN) silah siparişi alamadığını söyledi.

BBP Rize İl Başkanı Özçelik ”ASİLSAN Rize’de Tekrar Kurulmalı”
150 views
27 Ocak 2023 - 10:43

İl Başkanı Ensar Özçelik yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

ASİLSAN üretime geçildiği ilk yıllarda silah satışlarının bir hayli yüksek olduğunu, ancak silah ruhsatlarının durdurulmasının ve silahların satışını üstlenen Makine kimya Endüstrisi’nin (MKE), Sarsılmaz ve diğer şirketlerle olan bağlantılar Fabrikayı olumsuz yönde etkilemiştir . 1997 yılında 6700 adet silah siparişi alan ASİLSAN’ a, 1999 yılında 250 sipariş geldi. 2000 yılında ise ASİLSAN, tek silah siparişi bile alamadı.

1.5 trilyona mal olan ASİLSAN şirketinde başlangıçta 134 olan çalışan sayısı bugün Maalesef Faaliyet Göstermediği İçin Yoktur ASİLSAN’IN yaşadığı krizin, bazı çevrelerin; Sarsılmaz ve Vursan adlı şirketleri desteklemesinden kaynaklandığı yorumları yapılırken Ardeşen, Fındıklı, Pazar ilçesi Halkı sakinleri, fabrikalarının kapatılmasını istemediklerini ifade ediyor.

Rize’de Bir gece meydana gelen heyelan, Ardeşen Silah Sanayi (ASİLSAN) silah fabrikasını vurdu. TSK ve Özel Harekât polisleri için tasarlanan henüz adı bile konulmamış silahın, üretilen iki örneği de toprak altında kaldı. Toprak kayması, Ardeşen ilçesine bağlı Beyazkaya köyünde saat 23.30 sıralarında meydana geldi. Köyde kurulu ASİLSAN’ın imalat bölümü, heyelanla birlikte taş ve toprakla doldu. Yağmur nedeniyle yamaçtan kayan toprak, istinat duvarını aşıp fabrika duvarını yıkarak fabrikanın imalat bölümünü kapladı. Üretimin yapıldığı makineler ve silah gövdeleri, tonlarca çamur ve taş yığınının altında kaldı. Heyelan gece yarısı meydana geldiği için can kaybı ya da yaralanma yaşanmadı. Yaklaşık 2 milyon TL’lik zarar oluştu, fabrikada üretime ara verildi.

TASARIMCISI DA KAZADA ÖLDÜ

Fabrika Müdürü heyelanda kaybettiklerinin görünenden çok daha fazlası olduğunu söylerken Üzerinde yaklaşık 2 yıldır çalıştıkları ve İsraillilerin dünyaca ünlü tabanca markası Jericho’dan daha iyi olduğunu belirttiği ‘isimsiz’ yeni silahlarının iki örneğinin de kaybolduğunu belirten müdür şu bilgileri verdi: “2008’de, bölgede ‘silah profesörü’ olarak tanınan ustalarımızdan Mustafa Bayrak yeni bir silah tasarlamıştı. Biz de üzerinde çalıştığımız bu silahı 2009’da iki model halinde birer adet ürettik. Tabancayı bir yıldır test ediyorduk. İlk test sonuçları mükemmeldi. Çalışmamızla ilgili İçişleri ve Milli Savunma bakanlıklarını bilgilendirmiştik. Amacımız TSK ve özellikle Emniyet Özel Harekât’ı bu silahla donatmaktı.” Üretim ve deneme aşamalarını sır gibi sakladıkları tabancaların toprak altından çıkarılması için büyük gayret harcadıklarını belirten müdür, “Çıkarılsalar bile kullanılması çok zor. Tabancayı tasarlayan Mustafa Bayrak’ı geçen yıl trafik kazasında kaybettik. 5 kişilik bir ekiple aynı silahları 5-6 ayda yeniden imal edebiliriz” diye konuştu.

Ardeşen Silah Sanayi Müdürü “ASİLSAN’da yaşanan heyelan sonrası oluşan molozların tarafımızca temizlenmesine rağmen, heyelan riski taşıyan alanın temizlenmesi, temizlenen alanda istinat duvarlarının yapılması gündeme gelmiş ve bu çalışmanın bir an önce başlatılması için ihale edilip nakliyesi ASİLSAN’a ait olmak üzere ilgili müteahide verilmiş olup İlgili müteahit, hafriyatın kaldırılması ve istinat duvarlarını ‘ihale edilen 17 bin TL ile yapılması uygun değil, arazi sahipleri bu
alanda çalışmama izin vermiyor’ gibi gerkçeleri öne sürmesi ve sonraki zaman zarfında hiçbir çalışmanın yapılamamasından dolayı, bölgenin ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunan ASİLSAN sular altında kalmış ve zarara uğramıştır” dedi.

Karadeniz’imizin Gözdesi Rize’mizde ASİLSAN İsimli Kurulu Fabrikamızın Bölgemize Ve Türkiye’mize Katkı Sağlayacağının Altını Çizerek En az 1000 Kişilik İşçi İstihdamını Güzel Rize’mize, ve Ülke Ekonomisine Önemli Katkılar Sağlayacağından Ardeşen İlçemizde Kurulu Düzende Olan ASİLSAN Fabrikamızın Son Teknoloji Makinalar İle Rize’de Tekrardan Faaliyete ve Üretime Geçmesini Talep eden BBP Rize İl Başkanı Ensar Özçelik takibini sürdüreceğini ve bu konuyu üst makamlara taşıyacağını ifade etti…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

sanalbasin.com üyesidirGazeteler