Havadis53

BBP Rize İl Başkanı Özçelik’ten gübre fiyatı çıkışı

BBP Rize İl Başkanı Özçelik’ten gübre fiyatı çıkışı
461 views
13 Şubat 2022 - 11:59

BBP Rize İl Başkanı Ensar Özçelik, bir yılda gübreye yüzde 183 oranında zam yapıldığını söyleyerek devletin artık çay üreticisini daha fazla koruması gerektiğini ifade etti.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Rize İl Başkanı Ensar Özçelik, geçen yıl 2 bin 650 TL olan 1 ton gübre fiyatının bu yıl Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 7 bin 500 TL olarak açıklandığını hatırlatarak bir yılda gübreye yüzde 183 oranında zam yapılmış olduğunu söyledi.

Ülkemizde son aylarda yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle ve hemen hemen her gün artan fiyatlarla ezilen üreticiler için açıklanan gübre fiyatının çok yüksek olduğunu belirten Özçelik, “7 yıldır 13 kuruş ile sabit tutulan destekleme dışında geçen yılı baz alırsak, yaş çaya verilen ücretin de gübre maliyetlerini karşılama noktasında yetersiz kalacağı aşikardır. 2020 yılında 3 lira 27 kuruş olarak açıklanan yaş çay taban fiyatına 2021 yılında yüzde 18 zam yapılarak 3 lira 87 kuruş olarak açıklanmıştı. Destekleme ile birlikte bu fiyat 4 Lira olsa da bir önceki yılın destekleme ile birlikte 3 lira 40 kuruş olan fiyatın üstüne yüzde 17 zam demekti. 2020 yılında bin 650 Lira olan gübre bir yıl sonra yüzde 45 artmışken eksilen hep üreticinin cebinden olmuştur. ” dedi.

Bir yılda yüzde 183 zam

TÜİK verilerine göre 2021 yılı enflasyonu yüzde 36 olarak açıklanırken 2022 yılı Ocak ayı enflasyonunun ise yüzde 48,69 olarak açıklandığını hatırlatan Özçelik, “Hal böyle olurken gübre fiyatına gelen artış ise yüzde 183 olmuştur. Çay üreticimiz geçen yılın yaş çay taban fiyatını baz alırsak 1 ton gübre için 672 kilo yaş çay satması gerekirken bu yıl 1 ton gübre için 1,938 kilo çay satması gerekecek. Eğer yaş çay taban fiyatına, yapılan zamlar oranında artış olmazsa üretici bu yıl neredeyse gübre ve diğer maliyetleri karşılama uğruna çayını toplayacak ve eline çok az bir ücret geçecek.” dedi.

Taban fiyat en az 5 Lira 72 Kuruş olmalı

Üreticilerin artık daha fazla korunması gerektiğine vurgu yapan Özçelik, “Bu yıl yaş çay taban fiyatına Ocak ayı enflasyon oranında zam yapılırsa taban fiyatın destekleme haricinde en az 5 lira 72 kuruş olması gerekir. Bu fiyat bile verilse üreticimizin 1 ton gübre için 1,312 kilo yaş çay satması gerekecek. Zaten her yıl kota nedeniyle Çaykur’a satamadığı çayını taban fiyatın altında özel sektöre satmak zorunda kalarak zarar eden üreticilerimizin artık daha fazla korunması elzemdir.” ifadelerini kullandı.

Üretici daha fazla korunmalı

Bu yıl açıklanacak olan yaş çay taban fiyatının en az Ocak ayı enflasyon oranının üstünde bir artış verilerek açıklanması gerektiğini belirten Özçelik, “Devletimiz tarafından en az yarı fiyatında bir gübre desteği verilmesi, özel sektörün de açıklanan taban fiyat altında yaş çay alamayacağı bir düzenlemenin yürürlüğe sokularak üreticimizin korunmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

timbir - birlik haber ajansi