Havadis53

BBP Rize Merkez İlçe Başkanı Usta Ekonomi destek paketine tam destek verdiğini açıkladı

BBP Rize Merkez İlçe Başkanı Usta Ekonomi destek paketine tam destek verdiğini açıkladı
345 views
22 Aralık 2021 - 17:09

Büyük Birlik Partisi Rize Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir Usta, döviz kuruna karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomi paketine tam destek verdiklerini kaydetti.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Rize Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir Usta, yaptığı yazılı açıklamada, Türk Lirasını güçlendirecek ve dolar karşısında değer katacak olan TL Mevduat hesabının döviz kuruna karşı oluşabilecek kaybın karşılanmasının çok isabetli bir karar olduğunu belirtti. Bu kararın kartopu etkisi ile çığ gibi büyüyeceğinin görünmekte olduğunu ve ilerleyen günlerde doların tek haneli rakamları da göreceğini ifade eden BBP Rize Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir Usta, piyasalarda panik havası eseceğinden doların düşüşünün çok daha hızlı olacağını kaydederek, “1 TL, 1 Dolara neden eşit olmasın ki. Evet, inanıyorsak ve bir olup birlik olursak doğruları kararlılıkla yaparsak neden olmasın. Döviz kuruna karşı, ekonomide sayın Cumhurbaşkanımızın aldığı kararlara tam destek veriyoruz. Atılan adımlarla paradan para kazanma hesapları yapanların heveslerini kursağında bırakacaktır.” dedi.

Rize Merkez İlçe Başkanı Usta, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin “Devletimiz, kura bağlı olarak fahiş fiyat artışları yapan tüm fırsatçı ve stokçulara en ağır cezaları vermeli, piyasadaki bu şişirme fiyatları tespit edip geri çekilmesini sağlamalıdır.” sözleri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bankalardan kredi çekip kılıfını uydurarak döviz alıp paradan para kazananın, alnını karışlarız” sözünün takdire şayan olduğunu kaydederek, “Devletimiz aziz milletimiz için daima gücünü, kararlılığını ve caydırıcılığını ortaya koymalıdır.” ifadelerini kullandı.

Üretim, istihdam ve ihracatı destekleyici, proje odaklı kamu bankaları desteği ile getirilen vergi indirimlerinin de kısa sürede piyasaları canlandırarak bolluk ve bereket ortamını sağlayacağını kaydeden Usta, “Piyasada özellikle gıda, inşaat ve sanayi malzemelerindeki fahiş fiyatların geri çekilmesi takip edilmelidir. Yalnız kurun düşmesi yeterli değildir, Bu fırsatçıların da, zerre kadar gözünün yaşına bakılmamalıdır. Emekli ve memur kardeşlerimizin de maaşlarına da asgari ücrette olduğu gibi ciddi artış yapılmalı, tarım ve hayvancılıkta tam olarak desteklenmelidir. Bununla beraber vatandaşımızın da alım gücü arttırılmalıdır. Faizle mücadele daha kararlı ve ciddi rakamlara indirilmeli, sadece Merkez Bankası indirimi ile değil, faizin tüm unsurlarını, sebeplerini de ortadan kaldırılmalıdır. Dolara bağlı tüm kamu ihale ve tarifeler TL ile yapılmalı, Türk İslam Devletleri ile ve komşu devletlerle ticari ilişkilerimiz de ortak para birimi TL olmalıdır.” diye konuştu

Usta, sözlerini şöyle tamamladı: “BBP olarak ayrıca artan enerji fiyatları ile doğalgaz, elektrik ve yakıt fiyatları kur öncesi fiyat seviyesine çekilmeli, bunların da denetimi ve kontrolü yapılmalıdır. Kurun düşmesi o zaman vatandaşımızın cebine yansır. BBP olarak daima Devletimizin ve milletimizin yanındayız. Yanlışlara yanlış dediğimiz gibi doğruların da tam destekçisiyiz. Bizler bu aziz milletimizin Devlete uzanan eli ayağı gözü kulağıyız. Artık bir olalım, birlik olalım, hep beraber büyük Türkiye olalım.”

timbir - birlik haber ajansi