Havadis53

Belediye Başkanı hem yaptı hem de uyardı: Niçin yaptınız ?

Rize’nin İkizdere ilçesinde yaşanan heyelanda tehlike az eden 2 katlı evi korumak için istinat duvarı çalışması başlatıldı. Belediye Başkanı Hakan Karagöz “Niçin buraya ev yaptınız ? Zemin etüdü yok, proje yok ruhsat yok!” dedi.

Belediye Başkanı hem yaptı hem de uyardı: Niçin yaptınız ?
261 views
12 Eylül 2023 - 22:43

HABER: ARZU ERBAŞ

İkizdere’nin Güney mahallesi Eyüpoğulları mevkiinde yağmur sonrası yaşanan heyelanda 2 katı evin kurulu olduğu yamaçta kopmalar meydana geldi. Hasar oluşmayan evi korumak için ekipler yaptıkları incelemeler sonrası istinat duvarı yapım çalışmasına başladı. Rize Valiliği, AFAD ve İkizdere Belediyesinin yürüttüğü çalışmalarda 30 metre uzunluğunda 5 metre yüksekliğinde 2 metre genişliğinde yaklaşık 300 m3’lük duvar yapılarak evin korunması sağlanacak.

Çalışmaları yerinde inceleyen İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz yamaçlara projesiz etütsüz ev yapanlara tepki gösterdi. Başkan Karagöz “İmkanlarımız elverdiğince ve hatta şartları zorlayarak insanımıza hizmet etmeye devam ediyoruz. Ancak insanımız bilinçsiz maalesef ev yapıyor yamaçlara, yağmur çatı giderlerini evin eteklerine veriyor hiç hesap etmeden, üzerine yoğun yağmur da yağınca evi yaparken temel kazısını yığdığı yere suları da verince olduğu gibi selinti oluyor, sonra devlet kapısına’ evim yıkılacak yardım edin’ diye.
Peki soruyorum niçin buraya ev yaptınız ? Zemin etüdü yok, proje yok ruhsat yok!.
‘Dededen, babadan kalan yer burada hiç sel gelmedi’ diyor! Ama sormuyorki, o dedelerimiz yağmur yağdığında ellerine kürek, kazma vb aletleri alıp hark açmaya, yağan yağmur sularının önünü açmaya giderlerdi ve yüzyıllardır buraları bu şekilde korudular” dedi.

‘BUNLARI SÖYLÜYORUMKİ BELKİ DERS ÇIKARTIRIZ’

Son yağmurlarda yaşanan heyelanda kopan yamacın 2 katlı eve tehlike arz ettiğini belirten Başkan Karagöz “Neyseki bu olayda can kaybımız yok hamdolsun bunları söylüyorum ki belki ders çıkartırız. İlçemiz Güney mahallesinde Eyüpoğulları mevkiinde evinin altı kopan ve tehlikeye giren vatandaşımızın imdadına Rize valiliği İl AFAD müdürlüğü Ve belediyemiz yetişti evi koruma altına almak için Rize AFAD il müdürlüğünün büyük desteği ile 30 mt uzunluğunda 5 mt yüksekliğinde 2 mt genişliğinde yaklaşık 300 m3 duvar imalatı yapıyoruz.
Allah Devletimize zeval vermesin bu kadar sıkışık bir dönemde vatandaşına sahip çıktı.
Biz de çıkan bütçenin yetersiz kalmasından İkizdere belediyesi olarak bütün gayretimizi göstererek vatandaşın duvarının imalatını yapıyoruz. Biz hizmet etmeye devam edeceğiz hak için halka hizmet şiarı ile yolumuza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

timbir - birlik haber ajansi