Havadis53

Bizim İktidarımızda Sağ Elin Verdiğini Sol El Görmeyecek

Bizim İktidarımızda Sağ Elin Verdiğini Sol El Görmeyecek
403 views
21 Aralık 2021 - 17:30

CHP Rize İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Ardal yaptığı açıklamada partisinin aile destek Sigortası konusunda bilgiler verdi.

CHP Rize İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Ardal yaptığı açıklamada partisinin aile destek Sigortası konusunda bilgiler verdi. Başkan Ardal açıklamasında, “Değerli basın mensupları, sevgili Rizeli hemşerimiz ve kadın arkadaşlarımız. CHP’nin sosyal devlet anlayışı içinde yürüttüğü politikasında, en önemli başlıklar içinde olan “Aile Destekleri Sigortası” konusunun daha anlaşılır olması adına sizlerle bir araya geldik. “Her yurttaş eğitim, sağlık ve adalet kurumlarından eşit pay aldığında insanca yaşam koşullarına ulaşır” anlayışı ile yola çıkan bu beyannameyi ortaya koyuyoruz. Neden gerekli, neden böyle bir beyanname ortaya konuyor ne amaçlanıyor sorularına açıklık getirmek ve bunun ülke koşullarını da düşündüğümüzde ne kadar elzem olduğunu anlatmak için karşınızdayız” dedi.

Başkan Ardal, “İkinci yüzyıla çağrı beyannamesinde güçlü sosyal devletin ilk adımı olarak Aile Destekleri Sigortası Kurumu kurulacaktır. Anayasamızın ailenin korunması maddesi gereğince; annenin ve çocukların korunması ve aile planlamasının sağlanması için gerekli teşkilatı kuran ve huzuru sağlamakla mükellef olan devlettir.    Vatandaşlarımızın asgari gelir düzeyine ulaşması için bu yardımları lütuf gibi değil, hakkı olana vereceğimizin sözünü veriyoruz.  Anayasamızın 49. Maddesin de söylendiği gibi herkesin çalışma hakkına sahip olması gereğince kadınların üzerinde ki maddi manevi bu sorumluğu hafifleteceğiz. Çalışmayan, işsiz, iş bulamayan Ayşe Teyzem, Emine Bacım… Kız kardeşlerimin pazardan sebze meyve artığı toplamasına gerek kalmaması için çalışmayı destekleyip gerekli tedbirleri sosyal devlet olarak alacağız.

Yine, bilinmelidir ki Anayasamızın 60. Maddesine göre herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Üzülerek söylüyorum;  Yasanın ön gördüğü bu temel kurala uyulmadığını, milyonların sosyal güvenliğinin olmadığını görüyor ve biliyoruz” dedi.

AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI NEDİR?

Ardal, “Dünyanın ortak sorunu olan sosyal güvenliği sağlamak için 1952 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü kurulmuştur. 29 Temmuz 1971 yılında Türkiye Çalışma Örgütünün dokuz sigorta dalını hayata geçireceğine dair kanun çıkardı ve sözleşmeyi onayladı. Bu kanunlardan bir tanesi olan Aile Destekleri Sigortası 2021 yılı biterken hala uygulanmıyor” dedi.

AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI KİMLERİ KAPSAMAKTADIR?

Ardal, “Asgari ücretin altında geliri olan veya hiç geliri olmayan bütün aileleri kapsayacaktır. Aile gelir desteği ailenin yoksulluk durumuna göre hesaplanacak, ailede engelli yaşlı veya çocuklar belirlenecek en az asgari ücret ve üzeri yardım düzenlenecektir. Aile destekleri sigortasına giren tüm hanelerin durumu özel olarak incelenecek ve pozisyonlarına göre en az asgari ücret tutarında destek sağlanacak. Desteklenen ailelerde çalışabilir durumda olanlara kamuda öncelik sağlanıp, ailelerin üniversiteye giden çocuklarına yurt ve burs imkânlarından yararlanmada öncelikli hak verilecektir. Yalnız yaşayan yoksul ve yaşlılarımız da düzenli gelir desteği alacaklardır” dedi.

DEVLET KAMUYA ELEMAN ALIRKEN AİLE DESTEKLERİ SİGORTASINDAN YARALANAN AİLELERE POZİTİF AYRIMCILIK UYGULAYACAK MI?

Bu yasa çıktığında yasadan yararlanan ailelerin fertlerine çocuklarına öncelik tanınacak. Her ailede bir asgari ücretli üreten olmasını sağlamak, sürekli yardım alan değil; üreten, çalışan, kazanan, huzurlu toplumu yaratmak ana hedefimizdir.

AİLE DESTEKLERİ SİGORTASINI HANGİ KURUM UYGULAYACAK?
Yeni bir kurum kurarak Aile Destekleri Sigortası Kurumunu meşru hale getireceğiz. Bütün yardımları tek elde toplayıp israfı önleyip, uygulamada ki keyfiliğe son vereceğiz. İnancımıza ve felsefemize göre Sağ Elin Verdiğini Sol El Asla Görmeyecek.

AİLENİN MALİ DURUMUNU VE SOSYAL STATÜSÜNÜ KİM BELİRLEYECEK?

Sosyal hizmet uzmanları ve sosyologlar her bir aileyi inceleyecekler evde yaşlı var mı, engelli var mı, okula giden çocukların eğitim şartları belirlenecek ve buna göre aile destekleri sigortası aileyi güvence altına alacak ve kadının adına açılan banka hesabına yatırılacak.

Aile Destekleri Sigortası Çıktığında Engelli, Evde Bakım Ve Yaşlılık Maaşları Alınca Aylıkları Kesilecek Mi? Engelli maaşı, evde bakım maaşı, yaşlılık maaşı gibi destekler devam edecektir. Engelli bakımını üstlenen kadın veya erkek sigortalı olacak ve primi devlet tarafından ödenecektir

Çocukların Eğitim Harcamaları Karşılanacak Mı? Eğitimde fırsat eşitliği sağlanıp yoksul çocukları okul ve öğretmenle buluşturacağız Eşinden ayrılan kadının çocukları ile yeniden hayata başlaması için gerekli maddi desteği sağlayan bir fondur. Ev tutulup tüm ihtiyaçları karşılanacak kadınlarımız mağdur edilmeyecektir. Tam tersine ailelere destek verilecek, harcamaların tamamı devlet bütçesinden sağlanacak.

KAYNAK VAR MI?

Beşli çetelerden devletin kaynağını kesersek ülkenin kaynağı çok. Önemli olan bu kaynağı nerden nereye kim için akıttığımızdır. Bu da hükümetlerin siyasi tercihidir. Biz bu tercihi halktan ve yoksuldan yana kullanacağız. Vatandaşımızın devletten yoksulluğunu gidermesini isteyebileceğini biliyoruz ve bu hakka sahip çıkıyoruz. CHP olarak, toplumun mihenk taşı olan aile kavramını korumak bizim en önemli mücadele değerimizdir.   Umutsuz, kaygıları bitmeyen bir toplumdan umutlu devletine güvenen bir toplum yapısına hep birlikte gideceğiz. Anayasanın vermiş olduğu hakları hep birlikte yaşayacağız. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi, sosyal devlet anlayışını her şeyin üzerinde tutar. Unutmayalım ki “Cumhuriyet Kimsesizlerin Kimsesidir.” Son olarak Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ‘nun bir sözüyle toplantıyı tamamlamak isterim:  ” Benim için yandaş yok, Sadece ve sadece vatandaş var. Ve istisnasız her vatandaş bu ülkenin zenginliğinden Hak ettiği payı almalı. Her vatandaş rahat bir nefes almalı. İşte ben buna inanırım. CHP varsa, herkes için var.”

timbir - birlik haber ajansi