Havadis53

Çay ve kahveyi fazla kaçıranlar dikkat! Bu hastalıkları tetikliyor

Çay ve kahveyi fazla kaçıranlar dikkat! Bu hastalıkları tetikliyor
435 views
31 Temmuz 2021 - 20:23

Sıkça tüketilen çay ve kahvenin yararları ve zararları sıkça tartışılıyor. Kafeinli içeceklerin glokom riskini tetikleyebildiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Selim Kocabora, konu hakkında bilgi verdi.

Kafein içeriği yüksek filtre kahve ve enerji içecekleri hem göz içi basınç artışı hem de göz damarlarında daralma yaparak glokomlu hastalarda sinir hasarının artmasına neden olabilir. Çayın içerdiği antioksidan polifenoller ve kahvedeki klorojenik asidin aynı zamanda glokom riskinin ve hasarının azalmasına yol açtığı da iddia ediliyor.

AZ TÜKETENLERDE GÖRÜLMÜYOR 

Yapılan bazı araştırmalarda kola, enerji içeceği gibi soğuk kafeinli içeceklerin, çay ve kahvenin göz içi basıncında 2-3 saat için 1-2 mm Hg’lik bir artışa neden olarak glokomlu hastalarda risk oluşturabileceği öne sürüldü. Bu artışın glokomu ve ailevi glokom yatkınlığı olmayan bireyler ve günde az miktarda kafeinli içecek tüketen bireylerde görülmediği bildirildi.

HASARIN ARTMASINA NEDEN OLABİLİR 

Çayın içerdiği antioksidan polifenoller ve kahvedeki klorojenik asit sayesinde aynı zamanda glokom riskinin ve hasarının azalmasına yol açtıkları da iddia edilmektedir. Kafein içeriği yüksek filtre kahve ve enerji içecekleri damarlarda daralma yaparak glokomlu hastaların görme sinirindeki kan akımını düşürerek hasarın artmasına neden olabilir.

TÜRK KAHVESİ FİLTRE KAHVENİN ÜÇTE BİRİ KADAR…

Türk kahvesi filtre kahvenin üçte biri kadar kafein içermektedir. Bu nedenle göz içi basıncında artışa neden olma riski açısından avantajlıdır. Özet olarak biz glokomu olan veya ailesinde glokom öyküsü olan bireyler için günlük aldıkları kafein miktarını ölçülü bir seviyede tutmaları tavsiye ediliyor.

Kaynak: Günboyu Gazetesi

https://www.gunboyugazetesi.com.tr/cay-ve-kahveyi-fazla-kaciranlar-dikkat-bu-hastaliklari-tetikliyor-97449h.htm

timbir - birlik haber ajansi