Havadis53

Çayeli Bakır İşletmeleri Genel Müdürü ve YK Üyesi Murat GÜREŞÇİ; RİZE’DE EN ÇOK DIŞ TİCARET YAPAN FİRMAYIZ

1994 Yılından bu yana, Çayeli İlçesi Madenli Beldesinde, Bakır ve Çinko cevheri üreten, Çayeli Bakır’ın Genel Müdürü ve YK Üyesi Murat Güreşçi, Gazeteci yazar Bayram Ali Kavalcı’nın sorularına verdiği cevaplarda; “Rize’de en çok vergi veren ve de en çok dış ticaret yapan firma olma konumumuzu korumaya devam ediyoruz. ”dedi.

Çayeli Bakır İşletmeleri Genel Müdürü ve YK Üyesi Murat GÜREŞÇİ; RİZE’DE EN ÇOK DIŞ TİCARET YAPAN FİRMAYIZ
853 views
14 Mart 2022 - 17:44

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Çayeli Bakir İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü ve YK üyesi Murat GÜREŞÇİ, “Bölgemize ve Rize iline yıllardır ekonomik ve iş gücü olarak hizmet veren güçlü bir firma olarak bizler, ülkemizin ekonomisine, Rize’ye ve topluma faydalı işler yapmaya devam ediyoruz. Emniyetli bir şekilde üretim yaparken çalışanlarımıza, çevremize ve toplumumuza kalıcı değerler bırakmak için çaba gösteriyoruz. Çalışanlarımızın mesleki gelişimlerine katkı sağlayarak ülkemiz madenciliğine nitelikli profesyoneller ve madenciler yetiştirmeye çalışıyoruz. Sıfır deşarj politikamız ile çevremize ayrıca yerel satın alma ve yerel istihdam politikamız ile de komşularımıza dolayısıyla topluma kalıcı değerler üretmek için gayret ediyoruz. Türkiye’nin bakır madeni üretiminin yaklaşık üçte birini karşılayan firma olmanın gururunu bölge insanıyla birlikte yaşamaktayız. ” dedi.

Genel Müdür GÜREÇİ, “Yarım asra yaklaşan maden serüvenimizin 2021 yılında 800 bin ton maden çıkarmış olduk. Çayeli İlçesi, Madenli Beldesinde bulunan tesislerimizde 40 yılı aşan sürede takdir edersiniz ki, ürete, ürete ister istemez madenlerin azalmaya doğru gitmesi en doğal sonuçtur. Buna rağmen çıkardığımız madenlerde hiçbir randıman kaybı yoktur. Bu nedenle bir nebze küçülmeye başlamış olsak ta, firma olarak Rize’de üretime devam ediyoruz. Bunun sonucu tesislerimizin mevcut kapasitesini kullanma rezervimizde azalma olmuştur. Personelimizde bir kısım azalma meydana gelmiştir. Ana firmamız Türkiye’de yatırımlarına devam ediyor. Doğu Anadolu’da Hakkâri ilinin Çukurca ilçesinde maden cevherleri çıkaracağız. Erzurum’un Olur ilçesine mevkiinde çıkacak olan madenleri buradaki tesislerimize taşıyıp işleme projemiz devam etmektedir. 350 km. bir mesafe olması bizler için çok uzak bir mesafe sayılmamaktadır.” şeklinde cevapladı.

 

timbir - birlik haber ajansi