Havadis53

Çaykur’da ikinci iş kazası 1 Kişi yaşamını yitirdi

Artvin’in Hopa ilçesinde Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR)’ne ait Artvin-Hopa Çay fabrikasında iş kazası meydana geldi.

Çaykur’da ikinci iş kazası 1 Kişi yaşamını yitirdi
1.481 views
14 Mart 2022 - 17:59

Artvin-Hopa Çay fabrikasında meydana gelen iş kazasında bir işçi yaşamını yitirdi. Elektirik işçisi Mustafa Özçep arıza tamiri sırasında düşerek hayatını kaybetti.

Hopa Çay Fabrikasında 8 yıldır Elektrik Teknisyeni olarak çalışan Mustafa Özçep (37) fabrikanın arka kısmında bir arızayı gidermeye çalışırken düşerek hayatını kaybettiği öğrenildi. Fabrikada arkadaşları tarafından düştüğü yerde bulunan Özçep, olay yerine gelen 112 ambulans ile ilk müdahale yapılması ardından Hopa Devlet Hastanesine kaldırılmasına rağmen burada yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Mustafa Özçep ’in cenazesi Trabzon Adli tıp kurumuna kesin ölüm nedeninin belirlenmesi amacıyla gönderildi. Yapılan Otopsi ardından tekrar Hopa’ya getirilen Özçep ‘in cenazesi Merkez Camiine cenaze namazı için getirildi

Hopa Merkez Camii önünde Özçep ‘in ailesi, yakınları, dost ve arkadaşlarının yanı sıra Çay Fabrikasındaki bütün mesai arkadaşları katılarak son yolculuğuna haklarını helal ederek gönderdiler

Mustafa Özçep ‘in cenazesi kılınan cenaze namazı ardından Başköy’de ailesinin ve yakınlarının gözyaşları arasında toprağa verildi. Özçep evli ve 3 çocuk babası idi.

 

DİSK GIDA İŞ İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI DERHAL ÖNLEM ALINSIN!

Disk Gıda İş Rize Bölge Temsilcisi Ramazan Küçüksarı yaptığı açıklada Çaykur’da iş cinayetlerine karşı derhal önlem alınması vurgusunu yaparak: “Artvin-Hopa Çay fabrikasında çalışan elektrik işçisi Mustafa Özçep arıza tamiri sırasında düşerek hayatını kaybetti. Bir yıl önce yine Hemşin Organik Çay Fabrikasında yaşanan patlamada üç işçi arkadaşımız hayatını kaybetmişti. Çaykur kamu kurumu olarak çalışan işçilerin can güvenliğinden sorumludur. İş yerlerinde işçilerin çalışma koşullarının düzenlenmesi, güvenlik içinde çalışma işletmenin sorumluluğundadır. ” dedi.

Küçüksarı: “Görünen odur ki Çaykur daha önce yaşanan kazalardan ve ölümlerden sonra hiçbir önlem almamıştır. Yaşanan ölümün sorumlusu hiç kuşkusuz doğrudan Çaykur’u yönetenlerdir. Bir kamu kurumunda ardarda iş cinayetleri yaşanıyorsa ve denetim yapılıp önlemler alınmıyorsa, bunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının’da sorumluluğu vardır. Ve aynı zamanda, Çaykurda ‘yetkili’ olduğunu iddia eden Öz Gıda-İş Sendikasının  sorumluluğu vardır. Son yaşanan ve ölümle sonuçlanan Artvin-Hopa Çay Fabrikasındaki iş cinayetinde olduğu gibi; işçilerin hayatı, sağlığı hiçe sayılıyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmıyor. Çaykurda güvencesizlik ve çalışma koşulları örümcek ağı gibi sarmış durumda.
Bir kez daha Çaykur ve yönetenlere sesleniyoruz. İş cinayetinde hayatının kaybeden Mustafa Özçep’in sorumlusu yönetenlerdir. Derhal ve acilen tüm Çaykur işletmelerinde işçilerin çalışma koşulları iyileştirilsin ve işçi sağlığı ve işçi güvenliği sağlansın. Yaşanan iş cinayetinde derhal ve etkin bir soruşturma yapılsın. Bu olayda sorumlu olanlar görevlerinden el çektirilsin ve yargılansın. ” şeklinde konuştu.

timbir - birlik haber ajansi