Havadis53

ÇAYKUR’dan Üreticilere Acele Etmeyin Uyarısı

ÇAYKUR’dan Üreticilere Acele Etmeyin Uyarısı
373 views
25 Mayıs 2021 - 22:44
ÇAYKUR, yaş çay alımlarına günlük yaş çay işleme kapasitesinin üzerinde devam edildiğini bildirerek, üreticilerden acele etmemeleri ve günlük kontenjanları kadar çay toplamaları istendi.

ÇAYKUR’dan yapılan açıklamada, günlük yaş çay işleme kapasitesinin 9 bin ton olmasına rağmen üreticilerin mağduriyet yaşamamaları için kapasite üzeri alımlar yapılarak günlük 11 bin ton çay alındığı kaydedildi.

Açıklamada, dün itibariyle 61 bin 500 ton yaş çay alımı yapıldığı ifade edilerek, ”Malumlarınız üretim kapasitemiz 9.020 ton/gündür. Buna rağmen 11 bin ton civarında yaş çay alım gerçekleşmektedir. Tüm gerçekler ortada iken üreticilerimizin yanlış yönlendirilmesi doğru ve hakkaniyetle bağdaşmamaktadır.

Gün boyu tüm fabrikaları dolaşıyor hatta ve hatta tüm alımevleri, çay bahçeleri dolaşılıyor. Üreticilerimize gerçekler anlatılıyor, çay taze ve birkaç günde hasadı yapılıp bitirilecek bir işlem değildir. Çay hasadının hiç olmazsa 20-25 gün devam etmesi gerektiğini bilmeyen üreticimiz yoktur. Üreticilerimiz hiçbir söylenene kulak vermeden belirlenen limitler nisbetinde çay satmaya devam etsin. Çay alımlarımız günlük belirlenen limitler seviyesinde devam edecektir. ÇAYKUR mevcut kapasitesi ile üreticiden 1 kg daha fazla nasıl çay alırız hesabı ile uğraşmakta olduğunun bilinmesi gerekir. Acele edilmeden günlük hasada devam edilmesini özellikle istirham eder kolaylıklar dileriz.” denildi.

 

timbir - birlik haber ajansi