Havadis53

Cengiz İnşaat İkizdere’ye giden Ümit Özdağ’a dava açtı

Cengiz İnşaat İkizdere’ye giden Ümit Özdağ’a dava açtı
407 views
02 Haziran 2021 - 21:12

Aldığı kamu ihaleleri ile dikkat çeken Cengiz İnşaat, Rize İkizdere’de yapılan taş ocağına karşı köylerini korumak için eylem yapan köylülere destek veren Ayyıldız Hareketini başlatan Ümit Özdağ’a dava açtı.

Aldığı kamu ihaleleri ile dikkat çeken Cengiz İnşaat, Rize İkizdere’de yapılan taş ocağına karşı köylerini korumak için eylem yapan köylülere destek veren Ayyıldız Hareketini başlatan Ümit Özdağ’a dava açtı.

Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz’in avukatları dava dilekçesinde, Özdağ’ın açıklamalarının “halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği” iddiasıyla 250 bin lira manevi tazminat talebinde bulundu. Avukatlar ayrıca, Mehmet Cengiz’e isnat edilen suçların kamuoyunu yanlış yönlendirme amacı taşıdığı ve müvekkillerinin kişilik haklarını ihlal ettiğini öne sürdü. Dilekçede yayınlara ve haberlere ihtiyati tedbir ve Özdağ’dan da manevi tazminat talebinde bulunuldu.

İstanbul Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ, 06 Mayıs’ta Rize İkizidere’de taş ocağı inşaatına karşı mücadele eden köylülere destek için İskencedere Vadisi’ne gitmiş, iktidarın uygulamalarına tepki göstermişti.

Özdağ, İkizdere ve ülkenin bir çok yerinde aldığı çeşitli ihaleler ile “doğaya zarar veren uygulamaları” olduğu gerekçesiyle Cengiz İnşaat sahibi Mehmet Cengiz’e de tepki göstererek, “kendi iktidarlarında doğayı katledenlerin, bio-çeşitliliği yok edenlerin Cengiz Han Yasaları’nda cezalandırıldığı gibi cezalandırılacağını” ifade etmişti.

İKİZDERE’DE NE OLDU?

2020 yılında Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı İyidere sahili mevkiinde yapılması planlanan lojistik liman ihalesini kazanan Cengiz İnşaat, limana gereken dolgu malzemesi için taş ocağı ve bağlantı yolu için, Cevizlik ve Gürdere köylerinde acil kamulaştırma yoluyla Cumhurbaşkanı Kararı ile kendilerine gösterilen alanda inşaat girişiminde bulundu.

Köylerini korumak ve doğa tahribatını önlemek isteyen İkizdere halkı 21 Nisan’da taş ocağına karşı eylemlere başladı. Köylüler, yapılacak taş ocakları ve yol sebebiyle arıcılık ve tarım faaliyetlerinin yok olacağını, kesilen ağaçlar nedeniyle bir çok hayvanın da yuvasız kalacağını belirtti. Taş ocağına giden yol inşaatı sebebiyle İkizdere’de şelale kurudu ardından derede endemik türlerden biri olan kırmızı benekli alabalıklar dereye dökülen yol hafriyatı taş ve toprak sebebiyle yok olma tehlikesi yaşamaya başladı.

Cengiz İnşaat ise savunma olarak hükümetin kendilerine taş ocağı için bu iki köydeki alanı belirlediğini beyan etti. Köylüler doğa katliamını önlemek için çadır kurup nöbet tutmaya başladıklarında jandarma müdahalesi ile karşılaştılar. Onlarca köylü gözaltına alındı. Ardından bazı köylülere sokağa çıkma yasağı kapsamında cezalar kesildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da halkı ikna için İkizdere’ye yetkililer yolladı. 4 Mart 2021 tarihinde 61 ilin barosu İkizdere köylülerine destek açıklaması yaptı ve bunların içerisinde Rize Barosu yer almadı. Ayrıca Türkiye Barolar Birliği Lojistik Liman ve Dip Taraması Projesi’nde kullanılacak dolgu malzemesinin İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağından karşılanmasına ilişkin “Rize İkizdere’de Olan Nedir?” raporu ile “El değmemiş yolu dahi olmayan ormanlık alanda ÇED yapılmaksızın faaliyete başlanması çevre koruma anlayışındaki eksikliğini ortaya koyuyor.” denildi.

timbir - birlik haber ajansi