Havadis53

Çervatoğlu: ‘Metin Lokumcu, Yaşamında Verdiği Mücadeleyi Şimdi De Hukuk Mücadelesi Olarak Sürdürüyor’

Çervatoğlu: ‘Metin Lokumcu, Yaşamında Verdiği Mücadeleyi Şimdi De Hukuk Mücadelesi Olarak Sürdürüyor’
271 views
05 Ocak 2022 - 17:14

Fındıklı Belediye Başkanı CHP’li Ercüment Şahin Çervatoğlu, öğretmen Metin Lokumcu’ nun biber gazı nedeniyle yaşamını yitirmesi davasında Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yarın yapılacak duruşmaya katılım çağrısı yaparken, “Metin Lokumcu, her zaman yaşamında vermiş olduğu mücadeleyi şimdi de hukuk mücadelesi olarak sürdürmekte. Yarın Trabzon Adliyesi’nde olacağız, Metin’e ve ülkemize sahip çıkacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, başbakan iken 31 Mayıs 2011 tarihinde miting yapmak için gittiği Hopa’da protesto gösterileri düzenlendi. Miting öncesi eylem yapanlara polis biber gazıyla ile müdahale etti. Eyleme katılan 54 yaşındaki öğretmen Metin Lokumcu, polisin sıktığı biber gazının etkisiyle kalp krizi geçirdi. Hastaneye kaldırılan Lokumcu, yaşamını yitirdi. Öğretmen Metin Lokumcu ’nun davası, ölümünün üzerinden 9 yıl sonra açıldı.

Ailenin ve avukatların mücadelesi sonucu, asliye cezadan, ağır cezaya gönderilen davanın ikinci duruşması 6-7 Ocak’ta Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Çervatoğlu, “Uzun zamandır Metin Abi’nin davası için bir mücadele veriliyordu. Ailesinin ve demokrasi güçlerinin vermiş olduğu mücadele olumlu bir noktaya geldi. Mevcut bu halde yarın ve öbür gün Trabzon Adliyesi’nde dava görülecek” dedi.  Çervatoğlu, davanın önemine değinirken, “Belki de ilk olan bu dava daha eşit, daha özgür ve demokratik bir ülke olması için çok önemli bir dava olduğunu düşünüyoruz. Metin Lokumcu, her zaman yaşamında vermiş olduğu mücadeleyi şimdi de hukuk mücadelesi olarak sürdürmekte. Yarın Trabzon Adliyesi’nde olacağız, Metin’e ve ülkemize sahip çıkacağız” diyerek duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

timbir - birlik haber ajansi