Havadis53

CHP Pazar İlçe Başkanı Balta, Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılını kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi Pazar İlçe Başkanlığı (CHP) Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

CHP Pazar İlçe Başkanı Balta, Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılını kutladı
420 views
24 Temmuz 2023 - 16:02

Lozan Barış Antlaşması’nın 100.yıl dönümü dolayısıyla bugün 81 ilde eşzamanlı basın açıklaması yaptı. Pazar  İlçe Başkanı Kazım Balta, yaptığı yazılı basın açıklamasında, şunları kaydetti:

“Bugün, emperyalizme karşı verdiğimiz Kurtuluş Savaşı’mızın zafer belgesi, Cumhuriyet’imizin tapu senedi Lozan Antlaşması’nın 100. yıl dönümünü kutluyoruz. Bugün, tarihi bir gün. 780 bin kilometrekarelik ülke topraklarımızın Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğunu egemen devletlere kabul ettirdiğimiz bir gün. Lozan Barış Antlaşması’yla emperyalist güçlerin aralarında pay etmeye yeltendiği vatanımızın sınırları zaferimizle çizildi, kapitülasyonlar kaldırıldı. Ekonomimiz millileştirildi. İç-diş borçlarımızı ve kaynaklarımızı denetleyen Düyun-ı Umumiye belasından kurtulduk. İktisadi bağımsızlaşmanın önü açıldı, Yunanistan’da kalan Türk azınlığının hakları güvence altına alındı. Kıyılarımıza yakın adaların gayri askeri statüsü teyit edildi. Lozan, topraklarımızı karış karış bölen, yoksul halkımızın tüm varlığını yabancı güçlerin insafına terk eden, saltanatın tacını ve tahtını korumak adına halkı kendi yurdunda esire dönüştüren Sevr Anlaşması’nı tarihin çöplüğüne atan diplomatik zaferin adıdır. Cumhuriyet’imizin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; Lozan Barış Anlaşması, Türk ulusuna yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Anlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın yıkılışını anlatan bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri bulunmayan bir siyasal utku eseridir.

Lozan, saltanat sevdalılarına, emperyalizme, mandaya karşı mücadelemizi zaferle taçlandırdığımızın belgesidir. Lazan, dünya üzerinde saygın bir ülke olarak yer almamızın teminatıdır. Lozan’ı hafife alan, subjektif ve maksatlı söylemlerin nesnesi haline getiren, hatta kinle yaklaşanlar; İnönü’ye, onun üzerinden Atatürk’e, Cumhuriyet’in kurucu kadrolarına ve değerlerine düşmanlık etmektedir. Özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın tapu senedi olan Lozan’a giden süreci inşa eden ve antlaşmayı hayata geçiren başta önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve 2. Cumhurbaşkanı’mız ve Genel Başkan’ımız İsmet İnönü ile milli mücadele kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Kurucu değerlerimiz ve kurucu kadrolarımızın hedef ve idealleri, geçmiş 100 yılda olduğu gibi önümüzdeki yüz yıllarda da vazgeçilmez yol göstericimiz olmaya devam edecektir. Biz, CHP olarak kanun teklifimizi Meclis Başkanlığı’na sunduk. Lozan Antlaşması’nın imzalandığı 24 Temmuz, resmi bayram olarak kutlanmalıdır.”

Başkan Balta , 24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü ile ilgili de “Bugün aynı zamanda basında sansürün kaldırılışının 115. yıl dönümü. 24 Temmuz’un basın için bayram olmaktan çoktan çıktığı günleri yaşıyoruz. Ne yazık ki basında sansürün kaldırıldığı 1908 istibdat koşullarından çok daha kötü koşullarla karşı karşıyayız. Gazetecilerin, basın emekçilerinin dövüldüğü, tehdit edildiği, hapse atıldığı; basın kurumlarının kapatıldığı, ekranların karartıldığı, erişim engellerinin, fikir suçlarının, sansürün ve soruşturmaların olağanlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 2002 yılında 100. sıradayken bugün 165. sıraya kadar gerileyen ülkemizde basının durumu, demokrasimizin de içler acısı durumunu gözler önüne sermektedir. İktidar, geldiği günden beri Türkiye’de halkın haber alma hakkını yazılı, görsel ve sosyal medya üzerinden sistemli olarak gasp ederek toplumu dizayn etmeye çalışmaktadır. Gazeteci adı altında, satın aldığı yandaşlarıyla adaletsizliği, haksızlığı, yolsuzluğu ve yoksulluğu görünmez kılmaktadır. Unutmayalım ki Çin’den sonra dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olan Türkiye’de bu sorun sadece gazetecilerin değil, tüm toplumun sorunudur. Biz, CHP olarak, özgür medyayı ve dolayısıyla halkın haber alma hakkının gasp edenlere, basın emekçilerinin sendikal haklarını en alt seviyelere indirenlere; korku, sansür ve hapis üçgeninde basını tehdit edenlere karşı, kalemini satmayan, gazeteciliğin meslek ilkelerine ve etiğine sahip çıkan saygın ve özgür gazetecilerin yanında olacağız” diye konuştu.

 

 

timbir - birlik haber ajansi