Havadis53

CHP Pazar İlçe Kadın Kolları Başkanı Nurten Turan’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Pazar İlçe Kadın Kolları Başkanı Nurten Turan, 8 Mart Dünya kadınlar günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

CHP Pazar İlçe Kadın Kolları Başkanı Nurten Turan’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
565 views
07 Mart 2022 - 22:56

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Nurten Turan, 8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebetiyle yayınladığı mesajında “1857 yılında New York’ta *grev* sırasında 129 kadın işçinin *grev kırıcıları* tarafından yakılarak öldürülmesinin yıldönümü olan *8 Mart* ’ta bütün dünyada *DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ* olarak anılıyor, etkinlikler düzenleniyor.

Ülkemizde de benzer etkinlikler yapılıyor. Haklarını elde etmek için *bedel* ödemiş olan tüm kadınları ve özellikle *bizim kadınlarımızı* rahmetle anıyor, anıları önünde saygı ile eğiliyorum.

Çağdaş demokratik ülkelerde kadın erkek eşitliği ve *kadına şiddet* konularının artık tartışma dışı kaldığı bir dönemde, biz hâlâ, var olan hakları geri alma mücadelesi veriyoruz. Kadına yönelik şiddeti tüm boyutları ile ele alan ve şiddetle mücadelede en önemli yasal savunma aracı olan, *devlet* ’e, şiddetin önlenmesi konusunda birçok sorumluluklar yükleyen *İSTANBUL SÖZLEŞMESİ* ’nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile *hukuka aykırı* olarak fesh edilmesinin utancını yaşıyoruz.

Kadınlara *ayrımsız eşitlik* sağlandığı zaman *Dünya Emekçi Kadınlar Günü* ‘nde daha anlamlı *anmalar ve etkinlikler* yapılması özlemi ile erkek arkadaşlarımızın *kadın haklarına* saygıda kusur etmemelerini diliyorum.

Ülkemizdeki tüm kadınlarımızı, *özgür kadın hakları* içinde yaşamaları dileklerimle saygılarımla selamlıyorum.”ifadelerine yer verdi

timbir - birlik haber ajansi