Havadis53

CHP RİZE İL BAŞKANI DENİZ: ÖZEL SEKTÖRÜN DÜŞÜK FİYATLA YAŞ ÇAY ALMASININ SORUMLUSU İKTİDARDIR

CHP RİZE İL BAŞKANI DENİZ: ÖZEL SEKTÖRÜN DÜŞÜK FİYATLA YAŞ ÇAY ALMASININ SORUMLUSU İKTİDARDIR
450 views
08 Eylül 2021 - 15:07

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, yaş çay üreticilerinin ÇAYKUR taban fiyatının altında özel sektöre çay satışlarından iktidarı sorumlu tuttu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, özel sektör çay firmalarının ÇAYKUR taban kilo fiyatının 1-1,5 TL düşüğüne üreticilerden yaş çay almasından iktidarı sorumlu tutarak, “Çayınızı yok pahasına satmanızın bedeli siyasi iktidardır, saraydır” dedi.

İl Başkanı Saltuk Deniz, yaptığı açıklamada, iktidar olduklarında Çay Kanununu çıkaracaklarını kaydederek, “Söz veriyoruz; iktidara geldiğimizde yaş çayda açıklanan fiyatın altında alım yapılmasını yasaklayan çay kanununu bizler çıkartacağız,.” diye konuştu.

2021 yılı yaş çay üretiminin devam etmesine rağmen üreticilerin bir önceki sezonun fiyatının altında özel sektöre yaş çay satmak zorunda kaldıklarına vurgu yapan İl Başkanı Deniz, “Yaş çayda yaşanan rezaleti hep birlikte görüyoruz, yaşıyoruz. Çay fiyatları neredeyse açıklanan fiyatın yarısına kadar düşecek! 2020 yılı açıklanan fiyatın altında çay alımı yapılmaktadır. Bunun sorumlusu sadece özel sektör değildir. Bunun sorumlusu meclise iki kere vermiş olduğumuz, yaş çayda ‘Taban Fiyatın’ altında alım yapılmasını yasaklayan kanun değişiklik önergemize mecliste ret oyu verenlerdir! Bunun sorumlusu, çayda taban fiyat uygulanmasını sağlayacak çay kanununu çıkarmayan iktidardır, saraydır. Bunun sorumlusu, en son ağustos ayında verdiğimiz çay kanunu teklifimizi mecliste bekletenlerdir. Bu rezaletin ve çay üreticilerine bunu layık görenlerin sorumlusu siyasi iktidardır, saraydır.” şeklinde konuştu.

İktidara; Bakanlığın açıklamış olduğu fiyatın altında alım yapılmasını yasaklayan çay kanununu birlikte çıkarma teklifinde bulunan İl Başkanı Deniz, şunları kaydetti: “Değerli çay üreticilerimiz, size bunları yaşatanları, bu haksızlığı ve adaletsizliği tanı ve unutma! Siyasi iktidarın gerekçesi de hazır. Neymiş peki? Serbest piyasa da taban fiyat olmazmış. Serbest piyasa sadece çayda mı var? Türkiye’deki tüm büyük ihaleleri sadece 5 firmaya verirken serbest piyasa olmuyor da çayda mı oluyor. Kimi kandırmaya çalışıyorsunuz? Türkiye’nin tüm kaynaklarını yandaşlara aktarırken serbest piyasa olmuyor da sıra çay üreticisine gelince mi serbest piyasa oluyor? Bırakın bu serbest piyasa yalanlarını. Bu rezalete son verin. Gelin hep birlikte çay kanununu çıkartıp çayda taban fiyat uygulamasını yani Bakanlığın açıklamış olduğu fiyatın altında alım yapılmasını yasaklayalım. Bunu yapmadığınız her gün bu sömürünün vebali sizin üzerinizedir. Ne olursa olsun, buradan tüm çay üreticilerimize söz veriyoruz. İktidara geldiğimizde bu kanunu bizler çıkartacağız. Millet İttifakı olarak çıkartacağız. Dostlarımızla birlikte çıkartacağız. AKP’nin çay üreticilerine yaşatmış olduğu ve onlara layık gördüğü bu rezaleti ortadan kaldıracağız.”

timbir - birlik haber ajansi