Havadis53

CHP Rize İl Başkanlığı zamlara karşı olan, tepkilerini ortaya koydu!

CHP Rize İl Başkanlığı zamlara karşı olan, tepkilerini ortaya koymak için Rize Merkez 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi.

CHP Rize İl Başkanlığı zamlara karşı olan, tepkilerini ortaya koydu!
392 views
22 Eylül 2023 - 20:26

Haber: CEVAHİR TOPALOĞLU

Bugün saat 13’de düzenlenen basın açıklamasına; CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz’in yanı sıra CHP Rize Merkez İlçe Başkanı Necati Topaloğlu, CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özgür Kahraman, Kadın Kolları İl Başkanı Berrin Piyadeoğlu, Gençlik Kolları İl Başkanı Muharrem Diler, İlçe Başkanları ve partililer katıldı.

Bugün bezduk, darlanduk basın açıklamalarımızın yeni bölümlerini tekrar hayata geçirmeye başlayacağız diyen Rize İl Başkanı Saltuk Deniz yaptığı açıklamada, ‘’ Geçen sene, tam bir yıl önce de Rize Meydanından bezduk, darlanduk diye yapılan zamlara karşı olan tepkilerimiz ortaya koymuştuk. Bugün de gene aynı şekilde zamlara karşı olan, tepkilerimizi ortaya koymak için burada toplanmış bulunuyoruz.’’ Dedi

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, ‘’Bundan 20 ay önce de meydanlara çıkıp, gerçekleşen zamlar karşısında “Bezduk-darlanduk” demiştik. O zaman başka bir şey daha demiştik. Eğer bugün bu zamlara yüksek sesle hep birlikte karşı koymazsak daha büyük zamlarla karşı karşıya kalırız demiştik. Evet! Bugün bunu yaşıyoruz. O gün karşı koymadığımız için bugün çok daha büyük zamlarla karşı karşıyayız ve artık geçinemeyecek haldeyiz. Peki bunun nedeni sadece her koşulda desteklediğimiz siyasi iktidar mı? Değil arkadaşlar bunun bir büyük nedeni de tepki göstermemektir. Nazımın dediği gibi kabahatin bir kısmı da bizlerin. Bizler ne zaman ki bu zamlara kötü yönetimlere karşı koyarsak o zaman kimse istediği zaman istediği şekilde zam yapamaz.’’ Dedi

Artık bezduk, yanduk, darlanduk sesleri yükselmektedir

İl Başkanı Saltuk Deniz, ‘’Zamlara karşı koyabilmenin tek yolu “ZAMLARA HAYIR” demektir. Ve bunu da en kitlesel şekilde ve sürekli olarak yapmaktır. 03 Ocak 2022 yılında bu meydanlardan yapmış olduğumuz açıklamamızda “Zamların nedeni ne dolardır ne de dış güçlerdir, zamların nedeni kötü yönetimlerdir” demiştik. Şimdi, bugün zamların tek nedeninin kötü yönetimler olduğunu, zamların altında ezildikçe anlamaya başladık. Gene aynı tarihte yaptığımız açıklamada “Yapılan zamlar sonunda vatandaşlarımız ısınamaz, aydınlanamaz karnını doyuramaz hale gelmiştir. Artık bezduk, yanduk, darlanduk sesleri yükselmektedir. Hükümet kendi yarattığı krizin faturasını halkımıza ödetmektedir.” Demiştik. Bugün de aynı şeyleri demekteyiz. Tek bir farkla! Vatandaşlarımız çok daha büyük zamlarla karşılaşmış ve daha çok mağdur edilmiştir.’’ Diye konuştu

Vatandaşlarımızın her gün yaşanan zamlar karşısında dayanacak gücü kalmamıştır diyen Saltuk Deniz sözlerini şöyle sürdürdü;

Vatandaşlarımız “bezmuştur, darlanmuştur” Emeklilerimiz mağdur edilmiştir. Emeklilerimize verilen sözler tutulmamıştır. Asgari ücrete, memur maaşlarına yapılan zamlar daha vatandaşın cebine yansımadan yüksek enflasyon ve ona bağlı olarak yüksek zamlar nedeniyle erimiş gitmiştir. Tüm kesimler mağdur edilmiştir mağdur edilmeye de devam etmektedir.

Mevsimlik işçilere verdiğiniz sözleri tutun ve kadro sorununu çözün

Kuru çaya 4 kere zam yapılmış olmasına rağmen Yaş Çay alım fiyatlarında düzenleme yapılmamıştır. Çay üreticisi bir kez daha yoksulluğa mahkum edilmiştir. 3 Sezonun da sonlarına gelinmiş bulunmaktadır. Bu saatten sonra yapılacak olan 30 krş. olan destekleme primlerini kg başına en az 1,5 TL’ye yükseltmek ve bunu 3.sezon sonunda 2024 yılına sarkmadan ödenmesi gerekmektedir. Çay üreticilerinin promosyon sorunu devam etmektedir. Çay üreticisi için hiçbir şey yapmayan hükümet en azından bu promosyon sorununu çözmeliydi. Gene de çözebilir.  Çay üreticilerinin promosyon sorununu çözün! Çaykur’da çalışan mevsimlik işçilerimizin kadro sorunu devam etmektedir. Kamu kuruluşlarının çoğunda kadrolar verilirken Çaykur’da çalışan Mevsimlik işçilerin kadro sorununun devam etmesi kötü niyetten başka bir şey değildir. Mevsimlik işçilere verdiğiniz sözleri tutun ve kadro sorununu çözün! Emeklilerimizin maaşlarını yeniden güncelleyin ve emeklilerimizin mağduriyetini çözün.

Vatandaş evine ekmek götüremiyor

Sayıştay raporlarına göre 2023 yılında sarayın günlük harcamaları 15 Milyon TL olmuş. Sarayın yıllık gideri ise 5 milyar 669 Milyon TL’ye ulaşmış. Eski rakama göre 6 Katrilyona yakın. Vatandaş evine ekmek götüremiyor, çocuğunu okutamıyor, minibüse binemiyor ama saray itibarda tasarruf olmaz diye günde 15 milyon yani 15 Trilyon harcıyor.

Emeklilere geçinebilecekleri maaşı verin

1 sene de önce söylemiştik. Sarayı kapatın, mevsimlik işçilere kadro verin, SARAYI kapatın Çay Müstahsillerinin yaş çay bedellerine zam yapın, Sarayı Kapatın Çay destekleme primlerini en az kg başına 1,5 TL yapın, sarayı kapatın emeklilere geçinebilecekleri maaşı verin, sarayı kapatın çocuklar ailelere yataklarına aç girmesinler. Sarayı kapatın insanlar sokakta işsiz gezmesin, sarayı kapatın gençler yurt bulsun, burs bulsun, sarayı kapatın öğrencilere bedava yemek verin, sarayı kapatın. Zamlara son verin. Çünkü bezduk darlanduk.

Haberin Videosu;

 

 

timbir - birlik haber ajansi