Havadis53

CHP’li Öztunç: “Rize ili genelinde acilen afet bölgesi kararı alınmalıdır”

CHP’li Öztunç: “Rize ili genelinde acilen afet bölgesi kararı alınmalıdır”
242 views
16 Temmuz 2021 - 15:34

Öztunç, yaptığı yazılı açıklamada, Rize’deki sel felaketinin benzerinin bir yıl evvel Çayeli’nde yaşandığına işaret ederek, Rize’de son 20 yılda sel nedeniyle 76 canın kaybedildiğini belirtti.

Buna karşın gerekli tedbirlerin alınmadığını savunan Öztunç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İklim krizi yaşadığımız acı bir gerçek. Yağışların bu kadar ağır ve şiddetli olması sürpriz değil. Yağışın ziyanlarını azaltmak, yok etmek bilimsel olarak mümkün. İnsan kaynaklı tabiat tahribatları, yanlış imar ve yapılaşma siyasetleri, yanlış su idaresi siyasetleri, ormansızlaşma, HES’ler, dere ıslah çalışmaları ve gibisi etkenler bu felaketleri tetikliyor. Hala bu hususta bir harekete geçmiyor ve eski davranışlarda devam ediyorsak, burada ihmal değil kast aramak gerekiyor.”

Öztunç, Etraf ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Karadeniz İklim Aksiyon Planı’nın uygulanmadığını öne sürdü.

CHP olarak geçen aylarda “Afet ve Çok Tabiat Olayları Siyaset Belgesi” yayınladıklarını hatırlatan Öztunç, “Uluslararası metinleri, kontratları inceleyerek, ülkemizin öznel şartlarını irdeleyerek bir siyaset dokümanı hazırladık. Bu işin kuralı tüm dünyada tıpkı, riske öncelik vermek, ziyanlarını ortadan kaldıracak önlemler almak.” sözlerini kullandı.

Sel nedeniyle hayatını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı, tüm Rizelilere de geçmiş olsun dileklerini söz eden Öztunç, “Rize ili genelinde hemen afet bölgesi kararı alınmalıdır. Mağdur olan yurttaşların kamusal yardım ve hizmetlerden eşit faydalanmalarını sağlayacak şartlar sağlanmalı, bu bağlamda gerekli kanun değişiklikleri yapılmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

timbir - birlik haber ajansi