Havadis53

ÇINAR BEBEK BÜYÜSÜN

ÇINAR BEBEK BÜYÜSÜN
712 views
25 Mayıs 2021 - 23:17

Rize Valisi Kemal Çeber, SMA (Spinal Musküler Atrofi) hastası Muhammet Çınar bebek için başlatılan kampanyaya destek verdi.

Vali Kemal Çeber, Muhammet Çınar bebek için başlatılan kampanya kapsamında İkizdere MHP İlçe Başkanı Abdurrezak Uzun ve Şimşirli Köyü Dernek Başkanı Hasan Sandıkçı’yı makamında kabul etti.

Başlatılan yardım kampanyası hakkında detaylı bilgi alan Vali Çeber, ilimizin tek SMA hastası Çınar bebek için elimizden gelen her şeyi yapacağız dedi.

Çınar Bebek Bizim Evladımız

İstanbul’da tedavisine devam edilen Çınar Bebek için “O bizim evladımız” ifadelerini kullanan Vali Çeber, “ SMA hastalığı ülkemizde çok nadir görülen hastalıklardan bir tanesi. Muhammet Çınar evladımızda bu hastalık ile mücadele vermekte. Bizler bu süreç içerisinde ona ve ailesine destek olmak için elimizden  geleni yapacağız. Çınar bebek bizim  evladımız ve biz onun her zaman yanında olacağız. “ dedi.

Sürecin Takipçisi Olacağız

“Çınar Bebek Büyüsün” mottosuyla başlatılan kampanyaya destek veren herkese teşekkür eden Vali Çeber, “ Ülke olarak sağlık alanında çok büyük ilerlemeler kat ettik. Devletimizin imkanları çok gelişmiş olsa da maalesef elimizde olmayan sebeplerden ötürü bazı alanlarda tedavi süreçleri çok zahmetli uzun süreçli oluyor. Biz bu süreçte Çınar bebeğimizin yanında olarak başlatılan kampanyanın destekçisi ve tedavi sürecinin takipçisi olacağız. “ ifadelerini kullandı.

SMA HASTALIĞI NEDİR?

  • SMA (Spinal Muskuler Atrofi) omurilikte bulunan ön boynuz motor sinir hücrelerini etkileyerek hareket kabiliyetini kısıtlayan bir kas hastalığıdır.
  • Görülme sıklığı Dünya genelinde 1/10.000, Türkiye’de 1/6.000’dir. Ön boynuz hücrelerinde görülen dejenerasyon nedeni ile; kaslarımızın kontrolünü sağlayan sinirlerin fonksiyonu için gerekli protein üretimi gerçekleştirilemez.
  • İstemli kaslarda kuvvetsizlik ve erime (atrofi) görülür.
  • Sinir hücrelerinin işlevini yerine getirememesi; zayıflamaya ve genellikle ölümcül kas güçsüzlüğüne sebep olur. İstemsiz kaslar bu hastalıktan etkilenmez.
  • SMA hastası bireylerin görme ve işitme duyuları hastalıktan etkilenmez. Zeka; normal veya normalin üzerindedir.

YARDIM KAMPANYASI DESTEK BİLGİLERİ

İş Bankası:TR 21 0006 4000 0011 2320 4010 39

Alıcı: MUHAMMED ÇINAR

Açıklama: Çınar Büyüsün

timbir - birlik haber ajansi