Havadis53

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN RİZE MERKEZ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN TEMELİNİ ATTI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN RİZE MERKEZ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN TEMELİNİ ATTI
387 views
04 Eylül 2021 - 15:01

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize Merkez Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleşen Belediye Blokları ile Doktorlar Sitesi’nin temel atma törenini, Salarha Tüneli’nin açılışı ile birlikte yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Rize’de yapımına 2015 yılı Ekim ayında başlanan Salarha Tüneli’nin hizmete açılışı ile Merkez Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temel atma törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Rize merkezde Salarha Tünelinin Dalyan Girişinde düzenlenen Salarha Tüneli Açılış Töreni’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada “Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesi”nin de temelini tünel açılışıyla birlikte yaptıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, “Bugün Rize için büyük öneme sahip bir başka projenin de temel atma törenini yaptıklarını dile getiren Erdoğan, Merkez Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’yle bu bölgede 1950’li yıllarda deniz dolgusuyla elde edilen alanların baştan sona yenileneceğini bildirdi.

Ticari alan olarak kullanılan bu bölgenin aradan geçen 70 yılın ardından artık hem yorgun hem de ihtiyaçlara cevap veremez hale geldiğini belirten Erdoğan, “Projeyle bölgede bulunan 118 dükkanı, 184 ofisi ve 60 konutu yıkarak yerine Rize’mize yakışır yepyeni işyerleri ve ticaret merkezi inşa ediyoruz. Yatırım bedeli 308 milyon lira olan bu proje kapsamında şehrimize 404 ofis, 133 iş yeri, 455 araçlık bir otopark kazandıracağız. Projemiz tamamlandığında, bölge eskiden olduğu gibi Rize’mizin gözde ticaret alanı olmayı sürdürecektir.” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm projesinin şimdiden şehre ve hak sahiplerine hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Salarha Tüneli Açılış Töreni’ndeki konuşmasının ardından Rize merkezindeki Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bulunduğu bölgeye canlı bağlanarak temel atma törenini gerçekleştirdi. Erdoğan, açılış sırasında yanına çocukları da aldı.

Erdoğan’ın canlı bağlantıyla seslendiği Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 2012 yılında Türkiye’nin her yerindeki kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında Rize’de de gerek afetten etkilenen gerekse taşkın riski taşıyan alanlarda, riskli binalarda dönüşüm sürecini başlattıklarını ve hızlı bir şekilde yürüttüklerini söyledi.

Rize merkezde bulunan Çarşı Mahallesi’ndeki Kentsel Dönüşüm Projesi’nin önemine değinen Kurum, “Vatandaşlarımızla gönül birliği içerisinde, süreçte onlara taşınma ve kira yardımı vermek suretiyle hiçbir şekilde mağdur etmeden Rize merkezimizde çok önemli bir dönüşüm sürecini yürüteceğiz. Yine yaşanan sel felaketi sebebiyle 550 bağımsız birimin yapılması sürecini başlattık ve inşallah tüm projelerimizi bir yıl içerisinde tamamlayacağız. 2023 yılında Rize’miz daha sağlam, daha güvenli, daha yeşil olacaktır ve inşallah bütün riskli alanlarda Rize’mizde etaplar halinde bu dönüşüm sürecini gerçekleştirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Burası ne zaman bitecek?” sorusuna “2022 yılı sonunda bitecek.” cevabını verdi.

Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

timbir - birlik haber ajansi