Havadis53

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rize’de ağaçlar sökülüp çaylık yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rize’de ağaçlar sökülüp çaylık yapıldı
249 views
16 Temmuz 2021 - 20:41

Memleketindeki sel felaketine ilişkin konuşan Erdoğan, çay tarlalarındaki ağaç eksikliğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Camii’nde cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’a namaz sonrasında Almanya’da yaşanan sel felaketi ve Başbakan Angela Merkel ile yardım gönderme konusunda görüşme yapılıp yapılmadığı soruldu.

“AĞAÇLAR ARTIK KALMADI, YERİNE ÇAYLIKLAR YAPILDI”

Almanya’dan böyle bir talebin söz konusu olmadığını belirten Erdoğan, Rize’de yaşanan sel felaketine de değinerek, “Eskiden dikey köklü ağaçlarımız vardı. Şimdi o ağaçlar artık kalmadı çünkü o ağaçlar söküldü, yerine çaylıklar yapıldı.” dedi.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“KENDİLERİYLE İRTİBAT HALİNDEYİM”

“Aldığımız bilgiler ışığında Almanya’da felaketin boyutu çok büyük. Maalesef Rize’deki sel felaketinde de kendi ilçem de (Güneysu) dahil olmak üzere şu an itibarıyla 2 kaybın dışında 6 vefatımız var.

Üç bakanımız orada. Gerek Süleyman Bey, gerek Murat Kurum Bey, gerekse Adil Bey oradalar. Sürekli kendileriyle irtibat halindeyim. Valimiz Kemal Bey’le irtibat halindeyim.

“DOĞU KARADENİZ BU TÜR FELAKETLERLE KARŞI KARŞIYA”

Yoğun bir şekilde AFAD’ın çalışması var. Tüm iş makineleriyle oradaki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Ölenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim bu tür felaketlerden bizleri muhafaza buyursun.

Fakat biliyorsunuz Rize’miz, daha doğrusu Doğu Karadeniz’imiz her zaman bu tür felaketlerle karşı karşıya. Çünkü bol yağmur alan bir ilimiz. Saatte 202 metreküp yağmur aldı.

Çay bitkisi, aynı zamanda gübreleme tekniği sebebiyle de aldığı yağmurla gübrenin, yani azotun özellikle bir balçığa dönüştüğü bir bitki. Balçığa dönüşmesi de dikey bir kök olmadığı için, yatay olduğu için onlar hep birlikte aşağı doğru iniyor.

“CİDDİ MANADA ZARAR SÖZ KONUSU”

Ağaçlama, çay arasında yok. Eskiden dikey köklü ağaçlarımız vardı. Şimdi o ağaçlar artık kalmadı çünkü o ağaçlar söküldü, yerine çaylıklar yapıldı. Şu an itibarıyla bütün bu çaylıklarda, kendi dayılarımın evlerinin altındaki yerler de dahil olmak üzere ciddi manada zarar söz konusu.

Temennimiz cana bir şey gelmesin. Ama şu an itibarıyla 6 kaybımız var, 2 aranan hemşehrimiz var. Ölenlerimizin yakınlarına sabırlar diliyorum. Ölenlerimize rahmet diliyorum. Şu anda takip ediyoruz. Ne gerekiyorsa bütün imkanlarımızla yerine getireceğiz.”

 

timbir - birlik haber ajansi