Havadis53

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
414 views
06 Eylül 2021 - 11:49

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı’na katılan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Hangi alanda olursa olsun başarı tesadüften öte disiplin, azim ve fedakarlıkla dolu bir mücadelenin meyvesidir.

İlk defa bu eğitim sezonunda okulla tanışma heyecanı yaşayan yavrularımıza başarılar diliyor, gözlerinden öpüyorum.

Değerli arkadaşlar, önceki yıl başlayan tüm dünyayı derinden sarsan kovid salgını eğitimi de olumsuz etkiledi. Salgını kontrol altına almak için hemen her ülke sokağa çıkma yasağı dahil çok sert tedbirlere başvurdu.

Biz de virüsün öldürücülüğü nedeniyle tedbirlere başvurduk. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda kimi zaman okullarımızı açarak ama daha çokk uzaktan eğitim ile bu dönemi geride bıraktık.

Ülke çapında salgına rağmen eğitimi sürdürebilen birkaç ülkeden biri olduk. 2 milyon tablet bilgisayarı öğrencilerimize ulaştırdık. EBA televizyon ve internet platformları ile uzaktan eğitimi başarı ile yürüttük.

Hazırlık sürecinde bilim insanlarımızın yanı sıra eğitimin tüm paydaşlarının fikirlerine başvurduk. Sağlık Bakanlığı’mız okullarımızda alınması gereken önlemleri belirledi. Velilerimizin okullara çocuklarını güvenle gönderebileceği bir ortamı sağladık.

Vatandaşlarına yaygın aşı imkanı sağlayan ülkelerin başında geliyoruz. Aşılamada uygulanan doz sayısı 100 milyon sınırına dayandı. İsteyen vatandaşlarımız ücretsiz olarak aşıya erişebilir.

MEB’de kurduğumuz dijital altyapı ile hastalığın seyrini yakından izleyeceğiz. Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız.

Aşı konusunda devlet olarak zorlayıcı yollara başvurmak istemiyoruz. Aşı ile ilgili sosyal medyadan yaılan bilgi kirliliğine vatandaşlarımız itibar etmesin.

Çocuklarımızı çok özledikleri okullarından mahrum etmemek için herkesin gereken hassasiyeti göstermesi gerekiyor. Uzun bir aradan sonra yeniden okullarına kavuşan evlatlarımız bu ülkenin geleceğidir.

Türkiye’ye muassır medeniyetler seviyesinin üzerine modern bir eğitim sistemi ile çıkartabiliriz. Göreve geldiğimiz 2002’den beri eğitimi en öncelikli meselemiz olarak gördük.

2002’de MEB’in bütçesi 7.5 milyar TL’yken, şimdi ise bu rakam 147 milyar liraya yükselmiştir. Nereden, nereye…

Aileler ders kitapları peşinde koşmasınlar diye kitapları ücretsiz dağıtıyoruz. Kitplarımızı kuşe kağıtla hazırladık, sıraların üzerlerine bıraktık.

Ülkedeki derslik sayısı 343 bindi, 603 bine taşıdık. 700 bin öğretmenimizin atamasını 2002’den bu yana gerçekleştirdik. Cuma günü yaptığımız 20 bin öğretmen ataması ile eğitim ordumuzu daha da güçlendirdik.

Kaynak: Sabah

timbir - birlik haber ajansi