Havadis53

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
543 views
05 Temmuz 2021 - 23:15

Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları; 

Tüm vatandaşlarımıza artık 18 yaş üzeri herkese açılmış aşı randevularını hemen alarak kendilerini ve sevdiklerini bu musibetten koruma çağrısında bulunuyorum. Aşı karşıtı olumsuz kampanyaların hiçbiri ilim ve akli bilgilere dayanmıyor. Sağlık Bakanlığımızın hazırladığı salgın yönetimi ve çalışma rehberlerine uygun çalışma ortamlarının sağlanmasına yönelik denetimler sürecektir. Toplumsal bağışıklık elde edilene kadar temizlik, maske, mesafe olmak üzere tedbirlere uymaya devam etmeliyiz.

Bütçeden ve çeşitli fonlardan sunduğumuz doğrudan desteklerin tutarı 150 milyar lirayı aşmış durumdadır. Yıl sonuna kadar bu tutarın 196 milyar liraya yani milli gelirimizin yüzde 3,5’una ulaşmasını hedefliyoruz. Salgın ve kuraklık nedeniyle durumu istismar ederek fiyatları yükselmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Kuraklığa karşı en büyük kozumuz 227 milyar liralık yatırımla 45 milyar metreküp suyun depolanmasını sağlamış olmasıdır. Biz 2020 yılını büyüme ile kapattık. Aynı şekilde sanayi üretiminde de olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bir önceki yılın aynı döneminde üretimde yüzde 66 ciroda yüzde 97’lik bir artış gözüküyor. İlk çeyrekte yüzde 7’lik büyüme performansı yakaladık. İlk 6 ayda geçtiğimiz yıla göre yüzde 40’lık ihracat artışı gerçekleşti. Yıl sonunda tarihimizde ilk defa 200 milyar doların üzerinde bir ihracata imza atacağız. İstihdam kayıplarımızı telafi ederek 2020 Nisanı’ndan bu yana 2 milyon 887 bin istihdam artışı sağladık.

EMEKLİLERE BAYRAM MÜJDESİ 

Emeklilerimize bir müjde vermek istiyorum. Emeklilerimizin temmuz ayı aylıkları ile bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz. 12,7 milyon vatandaşımıza 12,3 milyar lirası Kurban Bayramı ikramiyesi olmak üzere toplamda 38 milyar liralık ödeme gerçekleştireceğiz.

Türkiye ekonomisinin en sağlam alanlarından birisi de kamu maliyesidir. Ocak-mayıs döneminde son derece güçlü bir bütçe performansı gösterdik. Geçtiğimiz senenin ilk 5 ayında bütçe açığı 90,1 milyar lira iken bu yılın aynı döneminde açık 7 milyar liraya geriledi. Bu şekilde oluşturacağımız mali alanın gerekmesi durumunda vatandaşların ihtiyaçları için kullanacağız. Ekonomik kararlara olumsuz etki edecek yatırımların ve girişimciliği engelleyebilecek maliyette ağır bir vergi yükünün ortaya çıkmasını istemiyoruz. Hükümetlerimiz döneminde giyimde, ilaç-tedavi hizmetlerinde, zirai faaliyetlerde, turizmde ciddi KDV indirimleri yaptık. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların vatandaşlarımıza yansımalarının en aza indirgenmesi için gerekenleri yaptık.  Ekonomi Reform Programı’mız kapsamında basit usulde vergilendirilen esnafımızın tüm kazançlarını vergi dışı bırakıyoruz. Kurumlar vergisi oranını 2023’ten itibaren yüzde 20 seviyesine indiriyoruz.  Yıl sonuna kadar işe alınacak her bir işçi için, asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken tüm SGK primleri ve vergileri 12 ay boyunca karşılıyoruz. Tüm işlemlerde KDV oranının yüzde 18 olduğunu varsaydığımızda, OECD ülkeleri arasında KDV oranı en düşük ikinci ülkeyiz.

Yüksek enflasyonla mücadele takım oyununu gerektiriyor. Merkez Bankamız bu sorunu çözmekte kararlı bir yaklaşıma sahiptir. Türk lirası cinsi varlıkların cazibesini artıracak uygulamalar geliştiriyoruz.

Salgınla uğraşırken yatırımları ekonomiyi, reformları, dış politikatı ihmal etmediğimiz gibi güvenlik sorunlarıyla da mücadelemizi kesintisiz sürdürüyoruz. Öncelikle 28 yıl önce bugün Başbağlar’da teröristler tarafından katledilen kardeşlerimizi rahmetle yad ediyorum. Şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmadık, bırakmayacağız. PKK, FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütlerine adeta göz açtırmıyoruz. Milli güvenliğimizi tehdit eden yapıların tepesine biniyoruz. Bu yapıları besleyen ana omurgaların yönetim kademelerinin mali ve lojistik damarlarını felç ediyoruz. Yapılan operasyonlar netincesinde PKK’nın üst kadrosu tarihinde ilk kez Kuzey Irak’ta hareket edemez, örgütü yönetemez hale gelmiştir.

timbir - birlik haber ajansi