Havadis53

Deniz ‘ Çay üreticisine bunu mu reva görüyorsunuz’

Deniz ‘ Çay üreticisine bunu mu reva görüyorsunuz’
555 views
24 Mayıs 2021 - 19:34

Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanılığı Çay Üreticilerinin sorunlarına dikkat çekmek için 15 Temmuz Demokrasi  ve Cumhuriyet meydanında bir basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Saltuk Deniz üreticilerin sıkıntılarına değinerek vatandaşların her yıl aynı sorunlarla karşılaştığını belirtti. Özel sektörün açıklanan taban fiyatın çok altında alım yaptığını söyleyerek “Bugün her sene olduğu gibi aynı şeyleri tekrar tekrar söylemek üzere bulunuyoruz. Bizler aynı şeyleri söylemekten bıktık, sizler aynı şeyi dinlemekten bıktınız. Vatandaşlarımız aynı şeyleri yaşamaktan bıktı. Her sene aynı öykü, Çayda taban fiyat uygulaması yok ÇAYKUR fiyat açıklıyor, özel sektör ÇAYKUR’ UN açıklamış olduğu fiyatın altından alım yapıyor. “ dedi.

‘BUGÜN AÇIKLANAN RAKAMLARA GÖRE KONTENJAN 15 KİLO’

Kota ve kontenjan sorunlarının da yaşandığını söyleyen Başkan Saltuk Deniz “Çay’da kota ve kontenjan sorunu devam ediyor. Bugün açıklanan rakamlara göre kontenjan 15 kilo. Her sene aynı şeyleri yaşıyoruz.  Yaklaşık 6 ay önce Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanlığı olarak Rize’de olan herkese tüm STK’lara çağrıda bulunduk. Dedik ki gelin bir araya gelip Çay Kanununu birlikte çıkartalım. Gelin çıkartmış olduğumuz kanun a partisinin b partisinin değil Rizelilerin çay üreticilerinin ortak kanunu olsun. Taban fiyat uygulamasına geçilsin dedik. Devletin açıklamış olduğu ÇAYKURûn açıklamış olduğu fiyatın altından özel sektörün açıklanan fiyatın altından çay alımının yasaklanmasını sağlayalım dedik. “ ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunduğu, çayda taban fiyatı içeren yasa teklifinin genel kurulda görüşülmesi talebi AK Partili ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedilmesine de tepki gösteren Deniz: “Bizim bu çağrımıza hiç kimse destek vermedi. Hiçbir Sivil toplum örgütü bu çağrımıza destek vermedi. Amacımız vatandaşın çay üreticisinin hakkını korumaktı.  Bu konuda kimseyi bir türlü ikna edemedik.  Bizlerde baktık kimse yanaşmıyor kimse bu konuya duyarlı davranmıyor, Cumhuriyet Halk Partisi olarak mecliste bir soru önergesi verdik. Dedik ki mevcut olan çay kanununda değişiklik yapalım Çay’da taban fiyat uygulamasına geçilsin ve özel sektörün devletin açıklamış olduğu fiyatın altında alım yapması yasaklansın. Rize ve tüm Karadeniz illerindeki Çay üreticilerinin en büyük beklentisi buydu. Fakat ne yazıkkı bu kanun teklifimiz mecliste Akp ve Mhp’nin oylarıyla reddedildi. Bizlerde dedik belki Cumhuriyet Halk Partisi bu teklifi meclise sunduğu için kabul etmemiş olabilirsiniz. Önemli olan vatandaşın sorunlarının çözülmesidir. Çay üreticisinin mağduriyetinin giderilmesidir. O zaman biz kanun teklifimizi geri çekelim, siz bu kanun teklifini verin, bizlerde buna destek verelim dedik. Fakat bu açıklamamıza da hiç kimse destek vermedi. “ dedi.

Deniz: “Ortada bir Çay kanun tasarısı var. Herkesle birlikte oturulup konuşulacak, herkesin görüşüne sunulacaktı. Fakat öğreniyoruz ki Çay kanunu tasarısı kimseye sorulmadan Bakanlığa gönderilmiş. Soruyoruz kimi nereden kaçırıyorsunuz? Vatandaşın bu konuda bilgilendirilmesini neden engellemek istiyorsunuz? Yoksa sizin Çay Kanunu dediğiniz bundan 10 yıl önce Ali Bayramoğlu’nun çıkarmış olduğu Çay üreticisini özel sektöre ve Borsa’ya mahkum edeceği kanun tasarısıyla aynımıdır. Bu sorularımızda her zaman olduğu gibi karşılıksız kaldı. “ söyledi.

‘ÇAY ÜRETİCİSİNE BUNU MU REVA GÖRÜYORSUNUZ’

Rize ve Karadenizdeki tüm çay üreticilerinin sorunlarının ortak olduğunu söyleyen Deniz: “Vatandaşın sorununu birlikte çekelim. Peki neden buna destek vermiyorsunuz. Neden çay üreticilerinin sorunlarını engelleme çalışmalarımıza neden destek vermiyorsunuz. Çay fiyatını açıklıyorsunuz fakat taban fiyat uygulamasını sağlamadığınız için çay alım yerlerinde vatandaşlarımız isyan içeriside. Çaylar 2.80 ile 3.20 kuruş arasında satın alınıyor. Sizlerin çay üreticisine reva gördüğünüz uygulama bumudur. Kontenjanı açıyor 3 gün sonra 15 kiloya düşürüyorsunuz. Biz buradan sormakta haksızmıyız, ÇAYKUR’un görevi özel sektör firmalarına Çat üreticilerini peşkeş çekmek midir? Özel sektör sermayesini çay üreticilerinden mi sağlamak zorudadır? ÇAYKUR bu uygulamanın neden parçası oluyor. “ şeklinde konuştu.

timbir - birlik haber ajansi