Havadis53

DEVA Partili Karal, Bakan Şimşek’in ‘Asgari ücret altında gelir açıklayan avukat, doktor ve kuyumcular var’ açıklamasını Meclis gündemine taşıdı

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, “Asgari ücretin altında gelir beyan eden avukat, kuyumcu, doktor var’ açıklamasını Meclis gündemine taşıdı. Karal, verdiği soru önergesinde, “Asgari ücretin altında ya da asgari ücret seviyesinde gelir açıklayan avukat, kuyumcu, doktor sayısı kaçtır?” diye sordu.

DEVA Partili Karal, Bakan Şimşek’in ‘Asgari ücret altında gelir açıklayan avukat, doktor ve kuyumcular var’ açıklamasını Meclis gündemine taşıdı
156 views
05 Temmuz 2024 - 13:00

DEVA Partili Hasan Karal, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi. Milletvekili Karal, Bakan Şimşek’in katıldığı bir canlı yayın programında hükümetin üzerinde çalıştığı vergi düzenlemeleriyle ilgili açıklamalarda bulunduğun anımsattı.

“Birçok kazancı yüksek meslek grubu hayatın olağan akışına aykırı beyanda bulunmuş”

Şimşek’in bazı serbest meslek erbabına ilişkin beyan edilen gelir vergisi matrahlarıyla ilgili rakamlar verdiğini belirten Karal, “Sayın Şimşek, kuyumcuların beyan ettiği vergi matrahının aylık ortalama 16 bin 46 lira, doktorların aylık ortalama 27 bin 376 lira, avukatların ise aylık ortalama 17 bin 805 lira olduğunu ifade etmiştir. Bakan’ın açıkladığı rakamlara göre birçok kazancı yüksek olduğu herkesçe bilinen meslek grubunun, hayatın olağan akışına aykırı olarak asgari ücretin altında gelir açıkladığı ortaya çıkmıştır. Bu da devletin elde edeceği vergilerde kayıplara neden olmaktadır.” diye konuştu.

“Gerçeğe aykırı yapılan gelir beyanları nedeniyle devletin uğradığı vergi kaybı ne kadardır?”

Karal, Meclis Başkanlığına sunduğu önergede Bakan Şimşek tarafından şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

“Asgari ücretin altında ya da asgari ücret seviyesinde gelir açıklayan avukat, kuyumcu, doktor sayısı kaçtır? Hayatın olağan akışına aykırı olan bu gelir beyanlarıyla ilgili gerçek beyanların tespitine ilişkin Bakanlığınızca herhangi bir teftiş, araştırma ve inceleme başlatılmış mıdır? Gerçeğe aykırı beyanda bulunan serbest meslek sahiplerine ilişkin bugüne kadar herhangi bir cezai müeyyidede bulunulmuş mudur? Gerçeğe aykırı yapılan gelir beyanları nedeniyle devletin uğradığı vergi kaybı ne kadardır?

timbir - birlik haber ajansi