Havadis53

Devlet Cengiz Holding’i Doyuramıyor!

Devlet Cengiz Holding’i Doyuramıyor!
476 views
16 Temmuz 2021 - 1:34

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 114 milyon TL’lik ihalesi AK Parti’nin ihale şampiyonu Cengiz Holding’e gitti. Mehmet Cengiz, 2022 yılı sonuna kadar bakanlığa bağlı binaları aydınlatma görevini aldı.

Kamu kurumlarından aldığı milyarlarca liralık ihalelere bilinen Mehmet Cengiz Devletten bir yağlı ihale daha aldı.

Mehmet Cengiz’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik Şirketi’ne, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından açılan 582 milyon TL bedelindeki ihalenin üçte biri oranındaki 114 milyon 218 bin TL’lik kısmı verildi.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre Muhalefetin ‘beşli çete’ diye nitelendirdiği şirketler arasında yer alan Cengiz Holding’e Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından açılan ihale verildi. Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre “Elektrik enerjisi alımı” için yapılan ihale sonucu  Cengiz Holding,  2022 yılı sonuna kadar Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez teşkilatı birimleri ile 79 Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait hizmet binalarının aydınlatma işlerini yapacak.

EMNİYET’TE DE VAR MECLİS’TE DE

Cengiz Elektrik Şirketi, onlarca kamu kurumunun milyonlarca lira değerindeki elektrik enerjisi ihalesini aldı. Cengiz’in ihalesini aldığı bazı kamu kurumları ile ihale bedelleri şöyle sıralandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı: 9 milyon 889 bin TL

Emniyet Genel Müdürlüğü: 45 milyon TL

Türkiye Büyük Millet Meclisi: 12 milyon 932 bin TL

Diyanet İşleri Başkanlığı: 3 milyon 921 bin TL

DEVLET İHALELERİNİN TEK ADRESİ CENGİZ HOLDİNG
Mehmet Cengiz’in sahip olduğu Cengiz Holding, AKP döneminde kamudan garantili ve yüksek maliyetli projeler aldı. AKP iktidarındaki tüm “mega projeleri” tek başına ya da konsorsiyum içinde yer alarak üstlenen Cengiz’in yaptığı işlerden bazıları şöyle:İstanbul 3’üncü Havalimanı, Hasankeyf Ilısu Barajı, Kuzey Marmara Otoyolu, Yusufeli Barajı ve HES ve Akkuyu Nükleer Santral Limanı.

timbir - birlik haber ajansi