Havadis53

DİSK/Gıda-İş: ÇAYKUR’da sürgün değil kadro

DİSK/Gıda-İş: ÇAYKUR’da sürgün değil kadro
362 views
16 Haziran 2021 - 0:49

DİSK/Gıda-İş, ÇAYKUR’a bağlı çay paketleme fabrikası ve bazı teknik alanlarda yeterli kadro olmadığı gerekçesiyle işçilerin diğer fabrikalara sürüldüğünü açıkladı.

ÇAYKUR’a bağlı çay paketleme fabrikası ve bazı teknik alanlarda yeterli kadro olmadığı için diğer fabrikalardaki işçilerin buraya sürüldüğünü belirten DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, ÇAYKUR işçilerinin sürgün değil kadro istediğini belirterek işçi açığının giderilmesini talep etti.

Yazılı bir açıklama yapan Seyit Aslan, kota ve taban ücretin düşüklüğü nedeniyle üreticilerin mağdur edilmesinin yanı sıra işçilerin de birçok sorunla karşı karşıya bırakıldığını ifade etti. On bine yakın mevsimlik işçinin kadro talebinin karşılanmadığını vurgulayan Aslan, “ÇAYKUR’da kadrolu işçilerin yetersiz olduğu yıllarca bilinmesine rağmen, kadrolu işçi alma konusunda adımlar atılmıyor. ÇAYKUR ihtiyaç duyduğu ve ihtiyaç olan işçi alımlarını yapmadığı için fabrikalarda çalışan işçiler adeta joker olarak her yerde çalıştırılıyorlar” dedi.

BİR İŞÇİ İÇİN GÜNDE 300 KİLOMETRE YOL!

Her yıl çay sezonu açıldığında ve üretim başladığında, işçilerin yaşadığı ağır çalışma koşullarına, angarya çalışmaya bir de sürgünün eklendiğini ifade eden Aslan, “Çay paketleme fabrikası ve bazı teknik alanlarda yeterli kadro olmadığı için, şimdi fabrikalarda işçilerin bazı fabrikalara sürgün edileceği endişeleri yaşanıyor. Görevlendirme adı altında yapılmak istenen sürgünleri kabul etmiyoruz. Kemalpaşa’dan, Hopa’dan, Fındıklı’dan, Pazar’dan, Çayeli’nden, İkizdere’den, Rize merkezden ve daha birçok yerden paketlemeye görevlendirme açıkça sürgündür. İşçilerin günlük mesailerinin dışında, mesai saati kadar zamanı yollarda geçirmesi demektir. Kemalpaşa’da çalışan bir işçinin paketlemeye gidiş gelişi yaklaşık 300 km yol demektir. Sadece uzun yolun kendisi işçinin çalışma ve yaşama koşullarını fazlasıyla etkileyecek, yaşamını zora sokacaktır. İşçinin ailesinden ve sosyal hayatından kopmasına neden olacaktır” dedi.

ÇAYKUR yöneticilerinin ve iktidarın kalıcı çözümler bulmak ve uygulamak zorunda olduğunu belirten Aslan şu ifadeleri kullandı: “Bunun için kurulacak bağımsız bir komisyonla ne kadar işçi ihtiyacı olduğu tespit edilerek, zaman kaybetmeden işçilerin kadroya alınması ve gerekli kadro istihdamının karşılanması gerekir. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi, angaryanın ortadan kaldırılması, sürgünlere son verilmesi, son on yıldaki ücret kayıplarının karşılanması gerekiyor. ÇAYKUR işçilerini talepler etrafında örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz. Sendika olarak ÇAYKUR işçilerinin mücadelesi içinde olacağız ve taleplerinin karşılanması için mücadeleyi birlikte örgütleyeceğiz.”

timbir - birlik haber ajansi