Havadis53

Diyanet’ten ‘saç ekimi’ fetvası

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın saç ektirme fetvasında “zorunlu hâller dışında caiz değildir.” ifadeleri kullanıldı.

Diyanet’ten ‘saç ekimi’ fetvası
377 views
28 Şubat 2022 - 10:31

Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam dininde saç ektirmek ve peruk kullanmaya dair bir fetva yayınladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na “Saç ektirmek ve peruk kullanmak caiz midir?” sorusu kamuoyu tarafından soruldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Saç ektirmek ve peruk kullanmak caiz midir? sorusuna, “zorunlu hâller dışında caiz değildir.” yanıtını verdi.

Diyanet’in saç ekimine dair fetvası şöyle:

“Hz. Peygamber’in (s.a.s.) saç eklemeyi ve ekletmeyi yasakladığı yönündeki rivayetler sahih kaynaklarımızda yer almaktadır (Buhârî, Libâs, 83; Müslim, Libâs, 33). Konuyla ilgili hadisleri değerlendiren İslam âlimleri, bir kimsenin, saçına başkasının saçını eklemesini veya başkasının saçından imal edilen peruğu takmasını caiz görmemişlerdir. Çünkü bu gibi işlemlerde saygın olan insanın bir parçası kullanılmaktadır ki; bu, zorunlu hâller dışında caiz değildir. Ancak insan saçı dışında ipek, iplik, yün ve benzeri maddelerden yapılmış peruğun takılmasını, fakihlerin çoğunluğu caiz görmektedir (Kâsânî, Bedâi’, V, 125 v.d.; İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 107; İbn Nüceym, el-Bahr, VI, 133).
Günümüzde cerrahi bir operasyon olarak yapılan saç ekimi uygulaması ise kişinin kendi saçının alınıp saç kaybına uğrayan bölgeye nakledilmesi şeklinde olduğundan söz konusu yasak kapsamında değildir.”

 

timbir - birlik haber ajansi