Havadis53

DKMP: Geyik ve karaca yavrularını almayın

Rize’de bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 12. Bölge Müdürlüğü, vatandaşları özellikle mayıs ve haziran aylarında doğada başıboş bulunan geyik ve karaca yavruları için uyardı.

DKMP: Geyik ve karaca yavrularını almayın
403 views
28 Mayıs 2023 - 15:49

HABER: ARZU ERBAŞ

Rize’de son günlerde doğada balı boş geyik ve karaca yavrusu bulunduğuna dair ihbarların artması üzerine DKMP 12. Bölge Müdürlüğü harekete geçti. Vatandaşların bir çoğununda bulunan yavruları buşundukları ortamdan alarak DKMP Müdürlüğüne getirmesi üzerine 12. Bölge Müdürlüğünden açıklama yapıldı. Hiçbir annenin yavrusunu terk etmeyeceği , yemek aramak için yavrusunun yanından ayrıldığının vurgulandığı açıklamada vatandaşlara yavruları bulundukları ortamdan almayın çağrısı yapıldı.

“YABAN HAYVANLARINI İNSAN KOKUSUNUN SİNMEMESİ GEREK”

DKMP 12. Bölge Müdürlüğü açıklmasında “İlimizde son günlerde karaca yavrularının bulunduğuna dair ihbarlarda artış gözlemlenmektedir. Özellikle mayıs ve haziran aylarında doğada çok sayıda geyik ve karaca yavrusu bulunmaktadır. Vatandaşlarımız, anneleri yanında bulunmayan yaban hayvanlarını sahipsiz zannederek bulundukları ortamdan alıp Müdürlüğümüze getirmekte ya da haber vermektedirler. Ancak yaban hayvanlarına insan kokusunun sinmemesi için temas edilmemesi gerekmektedir. İyi niyetle de olsa annesinden koparılan karaca yavrularını hayatta tutmak zorlaşmaktadır” denildi.

“BU DÖNEMDE KÖPEKLERİNİZİ DE BAŞIBOŞ BIRAKMAYIN”

Bu dönemlerde köpeklerinde başıboş bırakılmaması gerektiğinin belirtildiği açıklamada “Hiçbir anne yavrusunu terk etmez Sadece yiyecek bulmak için bir müddet yanından ayrılmaktadır. Bu sebeple doğada karşılaşılan karaca yavrularının bulundukları ortamdan alınmaması, başka bir ortama nakledilmemesi, ayrıca köpek saldırılarından korunabilmesi için bu dönemde köpeklerin başıboş bırakılmaması, onların hayata tutunabilmesi için büyük önem arz etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

timbir - birlik haber ajansi