Havadis53

Doç. Dr. Eren açıkladı: Çok çay içiyorsanız…

Üroloji uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Eren, çok çay, kahve ve turunçgil tüketiminin idrar kaçırmaya sebep olabileceğini belirterek şikayeti olanların bu ürünlerin tüketimini azaltmasını tavsiye etti.

Doç. Dr. Eren açıkladı: Çok çay içiyorsanız…
187 views
23 Şubat 2024 - 19:00

HABER: Arzu ERBAŞ

Üroloji uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Eren idrar kaçırma probleminin tükettiğimiz içeceklerden ve yiyeceklerden kaynaklanabileceğini söyledi. Çay, kahve ve turunçgillerin idrar kaçırma üzerine etkilerini değerlendiren Doç. Dr. Eren “İdrar kaçırma aslında toplumumuzda çok sık gördüğümüz ama saklanan bir olgu. Her iki cinste de gözüküyor olmasına karşın özellikle kadınlarımız kendi aralarında konuşuyorlar ama maalesef bize gelme konusunda sorun yaşıyorlar. İdrar kaçırma bir kader değil, idrar kaçırma tedavi edilebilir bir durumdur” dedi.

‘İDRAR KAÇIRMA SEBEPLERİNDEN BİRİDE FAZLA ÇAY TÜKETİMİ’

Sıklıkla sıkışma ya da stres (öksürme, hapşırma, gülme ve ıkınma) tipi idrar kaçırma ile hastaların kendilerine geldiğini ifade eden Doç. Dr. Eren “İdrar kaçırmanın sebeplerinden bir tanesi de maalesef bu güzel Rize’mizin güzel ürünü çay. Herkeste yapıyor mu ? Hayır yapmıyor. Ancak özellikle idrar kaçırmaya yatkın kişilerde, çay, kahve, asitli içecekler, baharat ve turunçgiller gibi tükettiğimiz bazı içeceklerin ve yiyeceklerin içerisinde bulunan maddeler idrara geçiş sağladığı zaman idrar kesesinde kasılmalar yaparak idrar kaçırmayı derinleştirebiliyor. Özellikle çok sık idrara giden, idrar kaçırma sıkıntısı yaşayan kişiler çok fazla bu ürünleri tüketiyorsa bu tüketimi bir miktar azaltmalarını öneririm. Bunun dışında çayı çok seviyoruz, afiyetle içiyoruz” dedi.

Haberin Videosu;

 

 

timbir - birlik haber ajansi