Havadis53

Doğalgaz faturasını ödemekte zorlananlar için bakanlıktan açıklama

Doğalgaz faturasını ödemekte zorlananlar için bakanlıktan açıklama
463 views
31 Ocak 2022 - 0:56

Yüksek faturalar için 2022 yılı doğalgaz yardımına nasıl başvuru yapılacak? Doğalgaz desteği başvurular nereden yapılacak? Destekten kimler faydalanacak? Detaylar haberimizde…

Yeni yıl ile birlikte kış ayı maddi yardımları ihtiyaç sahibi ailelere verilmeye başlandı. Doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanan dar gelirli vatandaşlara beklenen açıklama yapıldı. Faturalarını ödeyemeyen vatandaşlara doğalgaz desteğinde bulunulacak.

BAKANLIKTAN DOĞALGAZ DESTEK AÇIKLAMASI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Isınma desteği hakkı olan vatandaşlarımızın bir kısmı bunu kömür olarak kullanıyorlar. Bunun bir kısmı da doğalgaz olarak bu ısınma desteğinden yararlanmak istedi. Alt yapısı mümkün olan yerlerde bunu sağlayabileceğimizi fark ettik. Bununla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızla çalışmaları başlatıp çalışmanın sonuna doğru geldik. Şubat ayının ikinci yarısı başvuruları, Mart ayının ikinci yarısından itibaren de ödemeleri yapmaya başlayacağız. Başvuruları diğer sosyal yardım başvuruları gibi e-Devlet üzerinden yapmak mümkün. E-devlet üzerinden yapamayan vatandaşlar ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurularını yapabilirler. Bunu yapamayan vatandaşlar ise Sosyal Hizmet Merkezlerine giderek oradan müracaat ettiklerinde oradaki  arkadaşlarımız gerekli yönlendirmeleri yapıyorlar” dedi.

Doğalgaz Fatura Desteği Kimlere Verilecek?

2022 yılı itibariyle doğalgaz fatura desteği doğalgaz kullanan vatandaşların kullandığı kota miktarına göre belirlenecek. Kota miktarına göre doğalgaz fatura desteği verilecek.

Doğalgaz Fatura Desteği Başvuruları Nereden Yapılacak?

Doğalgaz fatura desteklerine başvurmak isteyen vatandaşlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ya da e-Devlete başvuruda bulunacak. Destekler Şubat ayının ikinci yarısında hesaplara yatmaya başlayacak.

Doğalgaz Fatura Desteği Nereden Alınacak?

Bakan Derya Yanık yaptığı doğalgaz destek açıklamasında, “Hak sahibi olan kişinin PTT Kartına destek ödemesini yatıracağız. Doğrudan doğruya kişinin hesabına yatıracağız. Kişi faturasını götürerek PTT’de bulunan hakkı ile ödemesini geri almış olacak. Burada rakamlarda genel hatları ile ortaya çıktı. Isıl haritaya göre değişen şekilde hane başına ödeme yapacağız. Çünkü Erzurum’da ısınma ihtiyacı ile Ege’de ısınma ihtiyacı aynı değil. O nedenle arkadaşlarımız bir ısıl harita üzerine çalıştılar. Bu tamamen teknik ve bilimsel bir çalışma. Buna göre; hane başına 450 lira ile 1150 lira arası destek sağlayacağız. İki eşit taksit ile yapacağız bu ödemeleri. Buna göre; Mart ve Ekim ayları. Burada hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Kömürün 2 katından fazla hane sayısı bu. Sadece kömür alan hanelere değil yani. Senelik 3 milyar liraya yakın bir destek öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

timbir - birlik haber ajansi