Havadis53

“Doğu Karadeniz Demiryoluyla Ne Zaman Buluşacak?

“Doğu Karadeniz Demiryoluyla Ne Zaman Buluşacak?
418 views
12 Haziran 2021 - 0:43

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Devlet Demiryollarının görüşüldüğü Kamu İktisadi Komisyonu görüşmelerinde, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’a Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Gümüşhane ve Ordu illerinde demiryolu olmadığını hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı Karadenizli, Ulaştırma Bakanı Trabzonlu, TCDD Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı Ordulu. Bir Genel Müdür Yardımcısı Rizeli. Bu kadar Karadenizlinin bu kadar kudrete, imkâna sahip olduğu bir dönemde eğer Trabzon’a, Rize’ye, Artvin’e, Giresun’a, Ordu’ya, Gümüşhane’ye demiryolu gelmeyecekse daha ne zaman gelecek?” dedi.

 

 

 

TBMM’de Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’nda TC. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve alt kuruluşlarının görüşmeleri gerçekleşti. TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve yönetim kurulunun da katıldığı toplantıda CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya Trabzon’un 97 yıllık hayali olan demiryolu meselesini gündeme getirdi. TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve yönetim kuruluna hitaben yaptığı konuşmada Kaya, şunları söyledi:

2029’a Kadar Trabzon’a Demiryolu Yok

“Ulaştırma Bakanlığının bütçe sunum kitapçığında 2002 yılı Türkiye demir yolları haritası var. Samsun’dan Sarp Sınırına kadar bu illerimizin hiçbirinde 1 metre demir yolu yok. Geliyoruz 2020’ye. Aradan on sekiz yıl geçiyor. On sekiz yılda bu bölgeye 1 metre demir yolu döşenmemiş. Geliyoruz 2023’e. 2023’e kadar 1 metre ray döşeneceğine dair bir emare yok. Ulaştırma Bakanlığı bilgileri bunlar ve geliyoruz 2029’a. 2029’da çok şükür ki Erzincan’dan Trabzon’a ve Rize’ye bir hat görünüyor. Fakat 2029’da görünen bu hat Ulaştırma Bakanlığı Devlet Demiryolları haritasına göre “Proje hazırlama aşamasındaki hat olarak” görünüyor. Yani 2029’da bile biten, faaliyete geçen bir demiryolu yok. Sayın Cumhurbaşkanı 2023’te başlıyor dedi, Binali Bey 2023’te bitecek dedi. Herkes başka bir şey söylüyor. Doğu Karadeniz halkı, insanları aldatılıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz.”

Cumhurbaşkanı, Ulaştırma Bakanı, Tcdd Müdürü Karadenizli Ama…

“Sayın Cumhurbaşkanı Rizeli ve Karadenizliyim diye hep övünüyor. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Trabzonlu, hemşehrim, meslektaşım aynı zamanda, aynı üniversiteden de mezun olduk. TCDD Genel Müdürümüz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Ali İhsan Uygun Ordulu. TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Murtazaoğlu Ordulu. Bir diğer Genel Müdür Yardımcımız Ömer Özgür Rizeli. Cumhurbaşkanı Karadenizli, Ulaştırma Bakanı Trabzonlu, Genel Müdür Ordulu, ya bu kadar Karadenizlinin bu kadar kudrete, iş yapma imkânına sahip olduğu bir dönemde eğer Trabzon’a, Gümüşhane’ye, Rize’ye, Artvin’e, Giresun’a, Ordu’ya yani Doğu Karadeniz’e demir yolu gelmeyecekse bu hiç gelmeyecek demektir. 1924 yılında, Mustafa Kemal Atatürk Trabzon’a gelmiş ve orada: “Bir dahaki sefere Trabzon’a geldiğimde, buranın demir yollarıyla rabt olduğunu görmek en büyük hayalimdir” demiş. Aradan yıllar geçti, biz o hayale hep inandık. Sayın Cumhurbaşkanı Samsun konuşmasında ‘Gerçek manada Anadolu’yu demir ağlarla biz ördük’ dedi. Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Ordu Anadolu değil mi? Anadolu’yu demir ağlarla ördüyseniz bu illerimizde neden 1 metre demiryolu yok?”

İşte İktidarın Demiryolu Vaatleri

“Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 2010’da diyor ki: ‘Trabzon’a demir yolu Türkiye’nin ihtiyacıdır.’ O dönem Çevre ve Şehircilik Bakanı 2013’te yine benzer şeyler söylüyor. 2015’te Tayyip Bey Başbakan ve diyor ki: ‘Erzincan-Trabzon demir yolu Gümüşhane’den geçecek, bu bağlamda etüt projeleri tamamlandı.’ 2015’te etüt projelerinin tamamlandığını bizzat Tayyip Bey Trabzon’daki açıklamasında söylüyor. Bakan Süleyman Soylu, 2015’te, ‘Güzergâh belli oldu, etüt tamamlandı, proje başlıyor’ diyor. Sayın Binali Yıldırım, ‘Erzincan-Trabzon demir yolu Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetidir. Onun vasiyetini ondan sonra gelen partisi unutmuştu. Şimdi, Trabzon-Erzincan demir yolunu 2023’e kadar biz yapacağız’ diyor. 2016’da yani 5 yıl önce Trabzon-Erzincan demir yolunu 2023’te yapacaklarını bizzat Binali Bey söylüyor. Arkasından 2017’de Cumhurbaşkanı Erdoğan yine ‘Trabzon-Erzincan demir yolu projesi ihalesi bu yıl yapılacak’ diyor. En son 2021 Şubat’ında AKP Trabzon il kongresinde Sayın Cumhurbaşkanı ‘Trabzon-Erzincan hızlı tren projemiz güzergâh etüt çalışmalarını tamamlıyoruz, ardından inşaata başlıyoruz’ diyor. Diyen diyene, söz veren verene ama ortada hiçbir şey yok. Gelin bu dönem bu demiryolu hayalimizi gerçekleştirelim. Yeter artık beklemeye, oyalanmaya, boş sözlere tahammülümüz kalmadı.”

timbir - birlik haber ajansi