Havadis53

Doğuş Çay ve Ofçay, işçilerin sendikal hakkını mahkemeye taşıdı

Doğuş Çay ve Ofçay, işçilerin sendikal hakkını mahkemeye taşıdı
495 views
20 Temmuz 2021 - 14:13

Ofçay ve Doğuş Çay’da sendikal faaliyetlerini tamamlayarak yetki başvurusunda bulunan Öz Gıda-İş Sendikası ile çay fabrikaları mahkemelik oldu.

Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Ali Hançeroğlu, son bir yılda 6 ayrı iş yerinde örgütlendiklerini ve Doğu Karadeniz’de ise 3 bin 500 işçinin Öz Gıda-İş Sendikası bünyesine katıldığını belirtti.

“Karadenizi ve çay sektörünü örgütlüyoruz” sloganı kapsamında son bir yıl içinde Ofçay ve Doğuş Çay fabrikalarında da Öz Gıda-İş Sendikasının örgütlendiğini belirten Hançeroğlu, “Önce 10 bin çalışanıyla Çaykur, sonra 2 bin 500 çalışanıyla Doğuş Çay ve bin 100 çalışanıyla beraber Ofçay Öz Gıda-İş Sendikasının yetkili olduğu iş yerleri arasına katıldılar. Hem çalışanlarımıza, hem de bölgemize hayırlı olsun.” gedi.

Gelinen süreçte Ofçay ve Doğuş Çay ile mahkemelik olduklarını ifade eden Hançeroğlu, “Doğal olarak kanuni haklarını kullanıyor işverenlerimiz. Ama sonuç bellidir ve bu sonuçtan kaçış yok. Doğuş Çay’a yetki başvurusu yapıp görüşme talep etmemize rağmen herhangi bir dönüş olmadan direk mahkemeye başvurdular. İki iş yerimize de seslenmek istiyorum. Haklı davamızda sadece süreci uzatarak elinize hiçbir şey geçmez. Lütfen orada çalışan arkadaşlarımızın alın terine, emeğine saygılı olun. Doğru neyse bir, bir buçuk yıl içinde ortaya çıkacaktır. Ama bu süreç içinde 25 yıldır sizleri kalkındıran bu işçinin emeğini, işçinin ekmeğini geciktirerek sizlerin eline hiçbir şey geçmeyecektir. Biran önce yanlıştan dönerek mahkeme sürecinizi geriye çekin. İşçilerimiz de toplu iş sözleşmesi sürecine kavuşmuş olsun. Çünkü siz işveren olarak bu işçilerle beraber büyümüşsünüz. Onlar olmasa sizlerin fabrikaları da bu kadar gelişmezdi. Firma sahiplerini aklıselim davranmaya davet ediyoruz” dedi.
Haber: Turgay Ayhan

timbir - birlik haber ajansi